Nagu vanasõnagi ütleb, käivad haigused mitte kivide ja kändude, vaid inimesi mööda. Viimasel paaril nädalal jälgin murelikult, kuidas erinevad haigused ja viirused inimesi maha murravad. Tuttavate ja kolleegide seas toimub aktiivne ridade hõrenemine ja ka tänaval käies ning bussiga kolistades kohtan pidevalt punase ninaga või turtsuvaid inimesi.
Eks põhiline tõbi, mis sügisel varitseb, on külmetus. Samas, kui hästi järele mõelda, on praegu väga „populaarne“ ka kõhuviirus. Viimane peletis on eriti vastik haiguse vorm, tean seda omast käest, kurnab keha ja vaimu ära viimse piirini.
Igal inimesel on omad nipid ja trikid, kuidas külmetuse ja viirustega võidelda. Kui ma veel alkoholi tarbisin, siis oli minu universaalne ravim selline: riivisin ära mitu küüslauguküünt, panin klaasi, lisasin paar tublit lusikatäit mett ja kallasin peale puhast viina. Segasin selle mikstuuri hoolega segamini ja kummutasin kurku. Vastik oli, aga äärmiselt tõhus. Kohe hakkasin higistama ja peale tuli võimas uni. Tukkusin siis oma aja ära ja kui ärkasin, oli juba palju parem olemine. Praegu ma alkoholi ei soovita, ent küüslauk ja mesi on kindlasti abimehed omal kohal.
Kuidas siis haigusega võidelda? Jättes alkoholi kõrvale, oleks mul mõned nipid ja nõuanded.
Külmetuse ravimine keskendub peamiselt sümptomite leevendamisele, sest külmetust põhjustavad viirused, mille vastu ei ole otseseid ravimeid. Keha vajab aega viirusega võitlemiseks, kuid siin on mõned tõhusad meetodid, mis aitavad leevendada külmetuse sümptomeid ja kiirendavad paranemist:
1. Puhkus ja uni
Puhka piisavalt: Uni ja puhkus on olulised, sest need aitavad kehal energiat säästa ja immuunsüsteemi tugevdada.
Väldi pingelist tegevust: Püüa võtta rahulikult ja väldi füüsilist pingutust, et keha saaks keskenduda viirusega võitlemisele.
2. Piisav vedeliku tarbimine
Joo rohkelt vedelikke: Vesi, taimeteed ja puljongid aitavad vältida dehüdratsiooni ning vedelikud aitavad ka kurguvalu ja ninakinnisust leevendada.
Väldi alkoholi ja kofeiini: Need võivad kehast vedeliku välja viia, mis võib sümptomeid halvendada.
3. Sissehingamine ja auruteraapia
Soe aur aitab ninakinnisust vähendada: Auruteraapia võib leevendada kinnist nina. Keeda vett, tõsta see kaussi ja kata oma pea rätikuga, et aur saaks liikuda sinu näole.
Duši all viibimine: Kuum dušš on samuti hea viis sisse hingata auru ja vabastada hingamisteid.
4. Soolaveega kuristamine ja ninaspreid
Kurista soolaveega: Kuristamine leige soolase veega aitab vähendada kurguvalu ja paistetust. Kasuta pool teelusikatäis soola ühe klaasi sooja vee kohta.
Soolalahusega ninaspreid: Ninaspreid aitavad puhastada nina limaskesta ja vähendavad ninakinnisust.
5. Looduslikud abinõud ja kodused vahendid
Mesi ja sidrunitee: Mesi on looduslik antiseptik ja aitab kurguvalu leevendada. Sidrun sisaldab C-vitamiini, mis toetab immuunsüsteemi.
Ingveritee: Ingveril on põletikuvastased omadused, mis võivad leevendada kurguvalu ja vähendada põletikku.
Küüslauk: Küüslauk sisaldab antibakteriaalseid ja viirusevastaseid ühendeid, mis võivad aidata leevendada sümptomeid ja toetada immuunsüsteemi.
6. Apteegiravimid ja vitamiinid
Valu- ja palavikuvastased ravimid: Ibuprofeen ja paratsetamool aitavad leevendada valu, palavikku ja kurguvalu.
C-vitamiin ja tsink: Mõned uuringud on näidanud, et tsink võib aidata vähendada külmetuse kestust, eriti kui seda võetakse külmetuse alguses. C-vitamiin toetab immuunsüsteemi.
7. Väldi suitsetamist ja ärritavaid aineid
Ära suitseta ja väldi passiivset suitsu: Suitsetamine ärritab hingamisteid ja võib süvendada sümptomeid.
Väldi tugevaid lõhnu ja kemikaale: Need võivad ärritada nina ja kurku, muutes külmetuse sümptomid halvemaks.
8. Millal pöörduda arsti poole
Kui sümptomid püsivad kauem kui 10 päeva või halvenevad, ilmnevad kõrge palavik, tugev kurguvalu, hingamisraskused või tugevad valud, on oluline konsulteerida arstiga. Need haigustunnused võivad viidata tõsisemale infektsioonile nagu bronhiit, gripp või kopsupõletik.
Külmetus paraneb tavaliselt iseenesest nädala või kahe jooksul, kuid sümptomite leevendamiseks ja keha toetamiseks on oluline kasutada eespool mainitud tehnikaid. Enesega hoolitsemine aitab viiruse kiiremini seljatada ja parandada enesetunnet taastumisprotsessi ajal.
Lõpetuseks mõned üldisemad soovitused, mille abil viirustega sekeldustesse sattumist vältida.
Viiruste vältimine on võimalik mitmete ettevaatusabinõude ja hügieeniharjumuste abil, mis vähendavad nakatumise riski. Siin on mõned olulised meetmed, mida saad võtta viirustest hoidumiseks:
1. Käte pesemine ja hügieen
Pese käsi regulaarselt: Kasuta sooja vett ja seepi, ning pese käsi vähemalt 20 sekundit, eriti pärast avalikes kohtades käimist, köhimist, aevastamist või enne söömist.
Kätepuhastusvahendid: Kui seepi ja vett pole saadaval, kasuta alkoholi baasil kätepuhastusvahendit (vähemalt 60% alkoholi).
Väldi näo puudutamist: Ürita mitte katsuda oma silmi, nina ja suud, sest viirused võivad kergesti levida limaskestade kaudu.
2. Kauguse hoidmine
Väldi tihedaid rahvakogunemisi: See vähendab riski kokku puutuda inimestega, kes võivad olla haiged.
3. Köha- ja aevastamishügieen
Kata oma suu ja nina: Köhides või aevastades kata suu ja nina küünarnuki või salvrätikuga, mille viskad kohe prügikasti.
Puhasta ja desinfitseeri: Desinfitseeri regulaarselt puutepindu, näiteks ukselinke, telefoni, klaviatuure ja lauapindu.
4. Toeta oma immuunsüsteemi
Toitu tasakaalustatult ja joo piisavalt vett: Tervislik toitumine ja piisav vee tarbimine aitavad säilitada tugeva immuunsuse.
Võta vitamiine ja mineraalaineid: Vitamiinid nagu C ja D ning mineraalained nagu tsink toetavad immuunsüsteemi.
Saa piisavalt und ja puhka: Hea uni ja puhkamine on olulised immuunsuse hoidmiseks.
5. Vaktsineeri
Vaktsineeri ennast: Paljud viirused, sealhulgas gripp ja COVID-19, on ennetatavad vaktsiinidega. Vaktsineerimine võib vähendada nakatumise tõenäosust ja sümptomite raskust.
Hoia end kursis: Vaktsineerimissoovitused ja -nõuded võivad erineda sõltuvalt viiruste tüvest ja levikust, seega on oluline olla kursis ja konsulteerida tervishoiutöötajaga.
6. Ole tähelepanelik sümptomite suhtes
Isoleeri ennast, kui tunned end haigena: Kui sul on haiguse sümptomid, püsi kodus ja väldi kontakte teistega.
Jälgi sümptomite süvenemist: Kui sümptomid süvenevad, konsulteeri viivitamatult tervishoiutöötajaga, et saada vajalikku ravi ja ennetada viiruse edasist levikut.
7. Liigu ja hoia tervist läbi treeningu
Treeni regulaarselt: Füüsiline aktiivsus aitab parandada vereringet ja tugevdada immuunsüsteemi.
Väldi stressi: Pidev stress võib nõrgestada immuunsüsteemi, seega leia viise lõõgastumiseks, näiteks jooga, meditatsioon või hobidega tegelemine.
Nende ennetusmeetmete järjepidev rakendamine aitab vähendada viirustega nakatumise riski ja kaitsta nii ennast kui ka teisi.
Comments