top of page
  • arengulugu

Kas mul on võimu?

Kui me igapäevaelus toimetame ja inimestega suhtleme, ei pruugi me teadlikult mõelda sellisest ajast nagu võim. Kindlasti ütlevad nüüd paljud, et mis võim, elan tagasihoidlikult ja rahulikult, mul pole mingisugust võimu. Tegelikult nii see ei ole.


Meil kõigil on võim ja sellega kaasneb vastutus kasutada seda võimalikult hästi, seda nii enda kui ka teiste suhtes. Milles see võim siis väljendub? Näiteks absoluutselt igas kollektiivis on oma võimu hierarhia ehk astmeline allumise süsteem. Samuti võid olla võimukas oma pere ja lähedaste keskel, sageli ise seda märkamatagi. Nõnda on ka on koolis ja kasvõi taastumise grupis omad liidrid ja nende järgijad. Nii et kasutad võimu - paratamatult - lausa igapäevaselt.


Aga nüüd. Jäta hetkeks enese kirumine ja haletsemine ja kujuta vaimusilmas ette olukorda, kui sa oled juht. Kasvõi paarisuhtes või lapsevanemana, minu pärast isegi heade sõprade ringis. Kujutad? Väga hea.


Sellisel juhul soovitan soojalt lugeda Julie Diamondi raamatut „Võim“. See raamat on neile, kes tahavad häid liidrioskusi kasutada ettevõtluses, lastekasvatuses, aga ka pere- ja sõprussuhetes. Võimu õige kasutamine on vajalik, et viia ellu ühiskondlikke muutusi või luua tervet organisatsioonikultuuri.


Võim on teema, mis on inimesega läbi aegade kaasas käinud ning kerkib esile suhtlemise ja ametirollide eri tasanditel. Seega, kui külastad mõnda seltskonda või gruppi, jälgi tähelepanelikult teisi inimesi ja sa märkad üllatusega, et alati on igas seltskonnas juhid ja liidrid ning need, kes seda ei ole, aga ihaldavad kõigest väest saada endale tükikest võimu ja asuda ise liidripositsioonile.


Liidrirollist rääkides on pull lugu see, et me juhime teisi oma eeskujuga. Aga võimupositsioonile asudes oma isiksust ju ei muudeta. Oleme ikka need, kes oleme kogu aeg olnud. Muidugi on võimalik õppida uusi käitumisviise, arendada oma oskusi ja taltsutada oma isiksuse neid aspekte, mis sind teelt kõrvale juhivad, kuid sa ei saa kujundada isiksust, mida sul ei ole. Põhimõtteliselt ei ole sul enda eest pääsu.


See on huvitav mõte, sest sageli üritavad inimesed, kes viivad oma elus läbi muutusi, muuta ja mudida just oma isiksust. See on aga, nagu eelmisest lõigust lugesime, tupiktee.


Mida siis teha? Olgugi, et see kõlab kulunult, on esimene samm oma isiksuseomaduste arendamisel ikkagi enda tundmaõppimine ja armastamine. Jah, kõlab ehk pisut läägelt, aga nii see on. Vana tõde on see, et kui sa ei suuda ennast armastada, ei tee seda sinu vastu ka teised.


Võibolla mõtleb nüüd mõni: „Häh, aga mis ma teha saan, kui ma endale ei meeldi“. Jah, õige, endale meeldimine ei pruugi olla inimese jaoks loomulik ega ka lihtne. Paljudel inimestel kulub terve elu, et leida iseenda seest omale tugipunkt ja õppida end väärikalt kohtlema. Alustada ei ole kunagi hilja ja kui sa õpid end kasvõi natukenegi armastama, võid sa korda saata suuri asju.


Tean, millest räägin, sest palju aastaid on minu jaoks olnud enese armastamine kui punane rätik härjale. Muutusin alati tigedaks, kui keegi hakkas jälle heietama juttu enese väärtustamisest ja armastamisest. Olin tige, enesesse tõmbunud, ma vihkasin ennast ning ühtlasi kogu maailma minu ümber. Ja samas ma imestasin, miks inimesed ei taha minuga sõbruneda, isegi mitte rääkida.


Kui ma ükskord väsisin ja lõpetasin omaette puhisemise, märkasin, et tegelikult olen ma päris okei tüüp. Ja kohe, otsekui võluväel, tekkisid mulle sõbrad ja muidu inimesed, kes tahtsid minuga suhelda. Samas ei muutnud ma oma introvertset olemust. Avastasin, et kui tunnen end oma introvertsuses mugavalt ja sõbralikult, on ka teistel mugav minuga suhelda. Tuleb lihtsalt olla enda vastu leebem ja õppida elama oma vooruste ja puudustega.


Seega lõpetuseks, olgem enese ja teiste vastu sõbralikud ja lahked, siis vastab Universum meile samaga. Ja võim, millest ma alguses rääkisin, on kui kahe otsaga vorst: selle tajumine ja kasutamine võib tuua palju head, ent selle kuritarvitamine toob kaasa ainult jamasid ja konflikte. Ja alati tasub meeles pidada, et ükskõik kui vilets on su elujärg ja tuju megalt nullis, siis mingi rollis oled sa alati juht ja sinu käes on võim. Andku see teadmine sulle värsket jõudu ja veelkord, püüa ennast rohkem armastada, siis armastab maailm sind vastu.

8 views

Recent Posts

See All

Maagiline sõna – prokrastinatsioon

Hea lugeja mõtleb nüüd kindlasti, et olen hakanud igavusest uusi ja võimalikult koledaid sõnu välja mõtlema. Tegelikult asi nii hull ei olegi: prokrastinatsioon on mõistena täiesti olemas ja selle all

Laiskus – meie kehasse (ja vaimu) istutatud parasiit

Laiskus. Oeh, kui palju erinevaid tundmusi ja emotsioone mahub selle pisikese sõna sisse! Seda võib võtta kurjalt ja negatiivselt, samal ajal võib laiskust defineerida ka nunnutades, suisa hellitledes

Kui sotsiaalne ärevus kummitab...

Ükspäev, kui külastasin toidupoodi, tabas mind ebameeldiv üllatus. Ühtäkki – mäletan täpselt, see oli hakklihaleti ees – tundsin, kuidas külm higi hakkas mööda nägu voolama ja süda tahtis otsekui kurg

Comments


bottom of page