top of page
 • arengulugu

KAS SUVE ALGUS ON SÕLTUVUS(T)E LÕPP?

Tõepoolest, miks ka mitte! Soe kevad ja suve esimesed ilusad päevad on imehea aeg alustamaks sõltuvusest vabanemist. Olgu selleks siis narkootiline aine, alkohol, sigaretid, šokolaad või šoppamine – igale pahele on võimalik pidurit panna ja alustada uut, paremat ja murevabamat elu.

 

Minu käest ikka aegajalt küsitakse, et kuidas siis täpsemalt sõltuvusest välja tulla. Lihtne küsimus, millele ei ole kahjuks ühest vastust. Sõltuvusest vabanemine on väga individuaalne protsess, ühele sobib üks vahend või tööriist, teisele teine. Mis on aga sõltuvusest rääkides ühisnimetajaks ja ääretult oluliseks komponendiks, on see, et kindlasti peab olema oma tahe sõltuvusega lõpparve teha. Jah, muidugi on võimalik ka kellegi teise pärast pingutada, aga see ei ole reeglina pikemas perspektiivis jätkusuutlik lahendus.

 

On veel paar reeglit, mida tasub sõltuvusest vabanemisel silmas pidada. Taastumise protsess nõuab mitmekülgset lähenemist, mis hõlmab füüsilisi, vaimseid ja emotsionaalseid strateegiaid. Vaatleme nüüd mõnda praktilist sammu ja soovitust, mis aitavad taastumisprotsessi tõhustada ja sõltuvust oma majapidamisest välja kupatada:


1. Võta vastu oma olukord ja sea eesmärgid

 • Tunnista probleemi: Esimene samm taastumise teel on oma sõltuvuse aktsepteerimine ja tunnistamine.

 • Sea realistlikud eesmärgid: Loo selged ja saavutatavad lühiajalised ja pikaajalised eesmärgid. See aitab hoida fookust ja motivatsiooni.


2. Otsi professionaalset abi

 • Teraapia: Kvalifitseeritud terapeudiga töötamine võib pakkuda väärtuslikku tuge ja juhendamist. Teraapia võib hõlmata kognitiivset käitumisteraapiat (KKT), motiveerivat intervjueerimist või muid lähenemisviise.

 • Meditsiiniline abi: Mõnel juhul võib osutuda vajalikuks ravimite kasutamine sõltuvuse sümptomite leevendamiseks või kaasuva vaimse tervise häire raviks.


3. Osale tugigruppides

 • Anonüümsed Alkohoolikud (AA) või Anonüümsed Narkomaanid (NA): Need ja sarnased rühmad pakuvad tuge ja kogukonda, kus saab jagada kogemusi ja saada nõu.

 • Teised tugigrupid: Otsi kohalikke või veebipõhiseid tugigruppe, mis keskenduvad sõltuvuse ületamisele. Näiteks pakutakse paremates rehabilitatsiooniasutustes grupiteraapiat, mis on tõhusaks tööriistaks sõltuvusest vabanemisel.


4. Arenda tervislikke harjumusi

 • Regulaarne liikumine: Füüsiline aktiivsus aitab leevendada stressi, parandada tuju ja suurendada üldist heaolu. Leia tegevus, mis sulle meeldib, näiteks jooga, jooksmine, jalgrattasõit või tantsimine.

 • Tasakaalustatud toitumine: Toida oma keha tervisliku toiduga, mis sisaldab piisavalt toitaineid. Vähenda suhkrurikaste ja töödeldud toitude tarbimist.

 • Piisav uni: Hea unehügieen ja piisav uneaeg aitavad keha ja meelt taastada ning vähendada stressi ja ärevust.


5. Praktiseeri teadlikkust ja meditatsiooni

 • Meditatsioon: Regulaarne meditatsioonipraktika aitab rahustada meelt, suurendada teadlikkust ja parandada keskendumisvõimet. Proovi erinevaid tehnikaid nagu sügava hingamise harjutused, keha skaneerimine või juhendatud meditatsioonid.

 • Teadlikkus igapäevaelus: Püüa olla teadlik oma mõtetest, tunnetest ja tegevustest igal hetkel. See aitab vähendada impulsiivset käitumist ja suurendada kontrolli oma reaktsioonide üle.


6. Hoia sotsiaalset toetust

 • Suhtle lähedastega: Suhtlemine sõprade ja pereliikmetega, kes sind toetavad, on oluline. Ära karda jagada oma tundeid ja kogemusi.

 • Võta osa kogukonna tegevustest: Leia hobisid ja tegevusi, mis pakuvad rõõmu ja võimalust suhelda uute inimestega.


7. Arenda uusi oskusi ja hobisid

 • Uued huvid: Leia uusi hobisid ja huvisid, mis pakuvad rahuldust ja täidavad aega, mille varem täitis sõltuvus.

 • Enesetäiendamine: Õpi uusi oskusi ja teadmisi, mis suurendavad enesehinnangut ja pakuvad uusi väljakutseid ja eesmärke.


8. Tegele vaimsete ja vaimsete praktikatega

 • Vaimne praktika: Palve (see ei tähenda ilmtingimata jumalaga suhtlemist), refleksioon või teiste vaimsete tegevuste praktiseerimine võib pakkuda rahu ja suunamist.

 • Kaasamine vaimsesse kogukonda: Osalemine vaimses või usulises kogukonnas võib pakkuda tuge ja kuuluvustunnet.


9. Ole kannatlik ja püsiv

 • Luba endale aega: Taastumine on pikaajaline protsess, mis nõuab kannatlikkust ja püsivust. Ole enda vastu leebe ja aktsepteeri, et tagasilöögid võivad olla osa teekonnast.

 • Püsi motiveerituna: Jätka töötamist oma eesmärkide nimel, isegi kui see tundub raske. Pidage meeles, miks alustasite ja kuidas parem elu ilma sõltuvuseta võib välja näha.


10. Pöördu vajadusel professionaalse abi poole

 • Kriisi korral: Kui tunned, et olukord on väljunud kontrolli alt, ära karda otsida professionaalset abi. Kiire tegutsemine võib ära hoida tõsisemaid tagajärgi.


Sõltuvusest vabanemine on keeruline ja aeganõudev protsess, kuid nende harjutuste ja strateegiate abil saab suurendada oma võimalusi edukaks taastumiseks. Oluline on leida endale sobivad tehnikad ja toetussüsteemid ning mitte karta abi küsida.

Nippe ja trikke, mille abil sõltuvust minema pühkida, on veel palju. Näiteks on hea, kui koostada endale kindel päevakava. See aitab vältida tühja aega, mis võib suurendada kiusatust libastuda. Samuti on oluline planeerida kindlad ajad söömiseks, magamiseks, treenimiseks ja puhkamiseks. Regulaarsus aitab luua stabiilsust ja vähendada stressi.

 

Nüüd jäin sellel teemal pikalt lobisema. Vaatame, kuidas järgmisel korral tähtede seis on, võibolla jätkan samal teemal ja räägin veel rohkem nippidest, mis võivad aidata muuta taastumisprotsessi sujuvamaks ja tulemuslikumaks. Seniks aga mõnusat ja pilvevaba suve!

220 views

Recent Posts

See All

Mida me teame vihast?

Täna vihastasin enda peale – üle mitme-setme aja – päris korralikult. Ja mitte mõne tühise asja peale, vaid ühe oma allesjäänud sõltuvuse peale. Milleks on sigarid. Ma olen viimasel ajal suitsetamist

Kuidas saada lahti negatiivsetest mõtetest?

Me puutume negatiivse mõtlemisega kokku igapäevaselt, tahame seda siis või mitte. Eestlased on juba kord selline rahvas, kes armastab kõiki teemasid – kaasa arvatud lõbusaid ja pidulikke – vaadelda lä

Bipolaarne häire – mis see on?

Täna kirjutan esimese tellimustöö, kuna üks väga tore inimene palus kirjutada bipolaarsest häirest. Seda haigust on võrreldud Ameerika mägedega: kord oled üleval tipus, maailm on alandlikult su jalge

Comments


bottom of page