Märkamatult on kätte tilkunud novembrikuu ja sellega seoses on saabunud kohustuslikult vastikud sügisilmad. Ennist prügi välja viies tundsin, kuidas külm tuul ja niiskus läbi paksu jope kontidesse poevad. Kiiresti prügi konteinerisse ja vutt-vutt tagasi sooja koju!
Koju jõudes tundsin tänutunnet selle eest, et hetkel on turvaline katus pea kohal, keskküte ja külmkapis peaaegu söödavad sardellid. Tuleb välja, et inimese õnneks polegi palju tarvis :)
Aga tagasi sügiskaamose manu. Meie kliimas on paratamatu, et osa sügisest ja talv on enamjaolt sünged, pimedad ja mõnikord ka rõsked. Tasub aga jälle tänulik olla ka meie kliima eest, sest olen talvel elanud ka Põhja-Soomes, kus talvel sisuliselt ei läinudki valgeks. Pole siis ime, et soomlased mure uputamiseks niivõrd rohkesti alkoholi tarvitavad.
Ka minul oli omal ajal kaamosega toimetulekuks diil pudeliga, ent ühel hetkel taipasin, et kaine peaga on palju mõnusam kodus ringi toimetada või vajadusel kiirkorras naabruses pesitsevast toidupoest piima ja makarone tuua.
Kuidas siis võidelda pimeduse ja uduvihmaga, mis teevad kogu looduse ja ka majad kuidagi trööstituks ja määrdunuks?
Kellele kaamose mõiste tundmatu on, siis sellele teadmiseks, et sügiskaamos ehk hooajaline meeleolu langus, mida sageli nimetatakse ka hooajaliseks afektiivseks häireks (SAD), on seisund, mille korral inimesed kogevad masendust, väsimust ja motivatsioonipuudust, seda eriti sügisel ja talvel, kui päevad muutuvad lühemaks ja päikesevalgust jääb vähemaks. See mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset heaolu ja võib häirida igapäevaelu, tööd ning suhteid.
Sügiskaamose põhjused
Sügiskaamos on seotud mitmete teguritega:
Päikesevalguse vähenemine: Madalam päikesevalguse hulk võib segada meie sisemist kellamehhanismi ehk ööpäevast rütmi, mis reguleerib unetsüklit, söögiisu ja tuju.
Serotoniini langus: Päikesevalguse vähenemine võib langetada serotoniini taset, mis on "õnnehormoon", mis aitab reguleerida meeleolu ja üldist heaolutunnet.
Melatoniini tootmine: Pimeda aja suurenemine põhjustab kehas melatoniini tõusu, mis teeb meid uniseks ja väsinuks.
Sügiskaamose sümptomid
Sümptomid võivad varieeruda, kuid tüüpilised tunnused on järgmised:
Madal energiatase ja pidev väsimus
Unisus ja raskused hommikuti tõusmisel
Meeleolu langus ja masendus
Suurenenud söögiisu, eriti maiustuste ja süsivesikute järele
Keskendumisraskused ja motivatsioonipuudus
Sotsiaalne eraldumine ja soov üksi olla
Sügiskaamosest leevendamine
Sügiskaamosest võib leevendust saada mitmel viisil:
1. Valgusteraapia ja päikesevalgus
Valgusteraapia lambid: Valgusteraapia lambid jäljendavad loomulikku päikesevalgust, mis võib aidata tõsta serotoniini taset ja parandada tuju. Soovitatav on neid kasutada hommikuti 20–30 minutit. (Kui hea lugeja on seotud Arengulooga, siis teadmiseks, et taoline lamp on meil Pesas kenasti olemas).
Päikesevalguse püüdmine: Mine õue, kui päike paistab, isegi kui see on vaid lühike hetk. Iga päikesevalguskiir võib aidata tõsta energiataset ja parandada meeleolu.
2. Füüsiline aktiivsus
Igapäevane liikumine: Regulaarne liikumine, eriti värskes õhus, tõstab kehas endorfiinitaset ja vähendab stressi. Kerge kõnd, jalgrattasõit või jooga võib samuti aidata.
Treeningutega järjepidevus: Jätkates füüsilist aktiivsust vähemalt kolm korda nädalas, võib see aidata hoida energiataset ja stabiilset meeleolu.
3. Tervislik toitumine
Toitainerikas dieet: Keskendu värskele toidule, eriti puuviljadele, köögiviljadele ja täisteratoodetele, et hoida oma keha ja vaim tervena. Vähenda suhkrurikaste ja rasvaste toitude osakaalu, kuna need võivad esialgset energiat tõsta, kuid põhjustada hiljem langust.
Vitamiinid ja mineraalid: Vitamiinid, nagu D-vitamiin, võivad olla eriti olulised, kuna meie keha saab päikesevalgusest vähem D-vitamiini. Konsulteeri arsti või toitumisspetsialistiga, et leida sobiv annus.
4. Uni ja une kvaliteet
Stabiilne unerütm: Jää kindla unerütmi juurde, magades ja ärgates iga päev samal ajal. Piisav uni aitab kehal ja vaimul kaamose vastu võidelda.
Lõõgastus enne und: Vältides sinise valgusega ekraane ja võttes enne magamaminekut aega lõõgastumiseks (näiteks lugedes või mediteerides), võib une kvaliteet ja sügavus paraneda.
5. Sotsiaalne suhtlus ja toetav keskkond
Aktiivne suhtlemine: Kaamosperioodil kipume sageli endasse tõmbuma, kuid teadlikult oma lähedastega suhtlemine ja koos aja veetmine võib meeleolu tõsta. Kutsu sõpru või pereliikmeid jalutama või koos midagi toredat ette võtma.
Tugivõrgustiku loomine: Räägi oma tunnetest ja vajadusel otsi professionaalset nõu, kui tunned, et kaamos mõjutab sind tõsiselt.
6. Uued hobid ja loovtegevused
Loovus ja eneseväljendus: Katseta loovate tegevustega, nagu maalimine, kirjutamine, kokkamine või käsitöö. Loovtegevus aitab suunata tähelepanu meeldivatele asjadele ja tõstab enesehinnangut.
Õpi midagi uut: Uue oskuse õppimine võib hoida mõtte värske ja vaimu erksana. Selleks võib olla mõni online-kursus, raamat, podcast või mõni uus tegevus, mida oled alati tahtnud proovida.
7. Meelerahu ja teadlikkuse tehnikad
Mindfulness ja meditatsioon: Sügishooajal, kui vaimne kurnatus on tavaline, aitavad meditatsioon ja teadlikkuse harjutused rahustada meelt ja vähendada ärevust. Proovi lihtsaid hingamisharjutusi, et lõõgastuda ja oma mõtteid kontrollida.
Tänulikkuse praktiseerimine: Iga päev tänulikkuse hetkede leidmine ja kirja panemine võib aidata positiivselt mõelda ning tuletab meelde, et elu sisaldab alati ka ilusaid ja rõõmsaid hetki.
8. Professionaalne abi ja nõustamine
Kui tunned, et sügiskaamos mõjutab sinu elu olulisel määral, kaalu konsulteerimist terapeudi või nõustajaga. Hooajaline afektiivne häire (SAD) on tõeline vaimse tervise seisund, mille puhul võib terapeudi abi olla väga tõhus.
Sügiskaamosest üle saamine nõuab teadlikke samme, aga isegi väikesed muudatused võivad tuua suurt leevendust. Oluline on hoolitseda enda vaimse ja füüsilise tervise eest järjepidevalt ning lubada endale päikesevaesel ajal lisahoolt ja -rõõmu.
Commentaires