top of page
  • arengulugu

Miks paha võib olla võimsam kui hea?

Selline pealkiri vaatas mulle vastu, kui lõin huupi lahti raamatu „Sinu tumeda poole vägi“, mille on koostanud Todd Kashdan ja Robert B. Diener. Olin paugupealt müüdud mees, sest mulle on varemgi tundunud, et negatiivsed emotsioonid mõjuvad kuidagi tugevamalt ja ehedamalt kui positiivsed. Ja olen täheldanud seda, et negatiivsed emotsioonid panevad sageli rohkem tegutsema kui positiivsed.


Florida riikliku ülikooli teadlased on teinud uuringu, mille tulemusena sündis väide, et inimesed reageerivad negatiivsetele elusündmustele tugevamalt kui positiivsetele.


Negatiivsed sündmused, kogemused, suhted ja psühholoogilised seisundid muudavad meid rohkem tundlikuks kui positiivne meeleolu. Selline väide võib tunduda esmapilgul liiga julge, kuid puht teoreetiliselt on negatiivsus meie evolutsiooniline sünniõigus. Negatiivsed hinnangud on ellujäämiseks hädavajalikud (näiteks, et see mõru leht on alati mürgine).


Aga kuidas on lood selliste ebameeldivate seisunditega nagu frustratsioon ja pettumus? Kas neid tuntakse teravamalt kui nende rõõmsamaid sugulasi entusiasmi ja rahulolu? Aga proovi ise järele: võta hetk aega ja tükk paberit ning pane kirja kõik negatiivsed emotsioonid, mis sulle pähe tulevad ja siis tee sama positiivsetega. Tõenäoliselt on esimene nimekiri pikem kui teine. Järelikult on sinu hinge jaoks olulisemad negatiivsed tunded kui positiivsed (see on minu enda pakkumine, mitte teaduslik järeldus).


Teise uuringu põhjal tuli välja, et inimestel oli positiivsete sündmuste ajaraami paigutamisega raskusi, aga neil ei olnud mingeid raskusi negatiivsete sündmuste täpse meenutamisega. Lisaks suudab inimene palju paremini vähendada, lõpetada ja taluda negatiivseid emotsioone kui täiustada positiivseid tundeid.


Mis on veel negatiivsete emotsioonide suureks plussiks: nad aitavad sul keskenduda. Kui sa tahad auku seina puurida, tekib sul kerge stress – ilma et sa seda ise tähele paneks – sest sul on vaja täpselt õigesse kohta puurida. Ja tänu stressiseisundile oled sa keskendunud ja puuridki augu täpselt õigesse kohta.


Negatiivsed emotsioonid aitavad paremini tähele panna detaile. Tõenäoliselt oled ise ka märganud, et kui oled partneriga tülis (negatiivne sündmus), siis märkad isegi kõige pisemat muutust tema käitumises – asju, mida sa ei pane heas tujus kunagi tähele.


Kui negatiivsed emotsioonid on nii abistavad, siis miks need meile ei meeldi?


Me ei väldi negatiivseid põhjuseid sellepärast, et oleme liiga lollid, vaid neljal põhilisel ja väga intuitiivsel põhjusel:

1. Need on ebameeldivad.

2. Need tähendavad kinnijooksmist.

3. Neid seostatakse isikliku kontrolli kaotusega.

4. Neid tajutakse (õigesti!) kui sotsiaalset kulu.


Me ei soovi end halvasti tunda, sest see paistab närune. See tähendab, et negatiivsed emotsioonid on ebameeldivad. Idee veeta pärastlõuna igavust, stressi või pettumust kogedes on sama ahvatlev kui süüa tükki läinud mannaputru klimbilise kisselliga.


Teine tavaline põhjus, miks inimesed hoiavad negatiivsetest emotsioonidest eemale, on usk, et need tunded on nagu kärbsepaber, kuhu võime igasuguse pääsemislootuseta kinni jääda.

On levinud arvamus, et näiteks depressioon on keerukas seisund ja mida kroonilisem on negatiivse emotsioon, seda suurem on risk, et see võib püsivaks saada.


Kolmas põhjus, miks me väldime ebameeldivaid tundeid, on see et me kardame neid nagu psühholoogilist tornaadot: need sajavad meie peale ja pühivad meid kuhugi suvalisse, soovimatute mõtete ja käitumise sihtkohta.


Neljas põhjus, miks väldime negatiivseid emotsioone, on see, et kardame nende sotsiaalseid tagajärgi. See on intuitiivne tunne, et kui sa lööd lamenti ja teed kisa-kära, tõmbuvad inimesed sinust eemale. Ja see on meie jaoks ebameeldiv kogemus.


Miks on siis negatiivsed emotsioonid vajalikud – ja kas üldse on? Tulev välja, et uuringute põhjal on negatiivsed emotsioonid tähtis osa meie tervislikust emotsionaalsest struktuurist. Kuigi need võivad olla sassis, ebameeldivad ja vahest isegi problemaatilised, on negatiivsed emotsioonid ka kasulikud. Miks? Sest emotsioonid – kõik emotsioonid – on informatsioon, kogemus, mida meil edasiseks edukaks eksisteerimiseks niiväga tarvis on.


Hea või halb tuju annab meile infot meie arengust, sotsiaalsetest suhetest, keskkonnast ja meie tegudest. Seega ei maksa negatiivseid emotsioone peljata ja üritada neist iga hinna eest vabaneda – tähtis on õppida iseennast tundma ja saavutada oskus negatiivsed emotsioonid enda kasuks tööle panna.

9 views

Recent Posts

See All

Mida me teame vihast?

Täna vihastasin enda peale – üle mitme-setme aja – päris korralikult. Ja mitte mõne tühise asja peale, vaid ühe oma allesjäänud sõltuvuse peale. Milleks on sigarid. Ma olen viimasel ajal suitsetamist

Kuidas saada lahti negatiivsetest mõtetest?

Me puutume negatiivse mõtlemisega kokku igapäevaselt, tahame seda siis või mitte. Eestlased on juba kord selline rahvas, kes armastab kõiki teemasid – kaasa arvatud lõbusaid ja pidulikke – vaadelda lä

Bipolaarne häire – mis see on?

Täna kirjutan esimese tellimustöö, kuna üks väga tore inimene palus kirjutada bipolaarsest häirest. Seda haigust on võrreldud Ameerika mägedega: kord oled üleval tipus, maailm on alandlikult su jalge

Comments


bottom of page