top of page
  • arengulugu

Teadlik hingamine – misasi see on?

Me hingame lakkamatult, iga päev, iga tund, iga minut. See tundub nii loomuliku protsessina, et harva mõtleme eraldi hingamise peale. Meil on sada muud muret kui tunnetada, kuidas hingetõmbed voolavad vaikselt sisse ja välja. Ometi, just need hingetõmbed annavadki meile elu. Nende leebe kohalolek on sinuga nii õnnehetkedel kui elu kõige tumedamatel tundidel.


Ka mina pole viitsinud eriti hingamise peale mõelda. Kuniks viimase ajani, kui üks arst mainis teadlikku hingamist ja tõika, kuivõrd annab hingamisviisi muutmine juurde tervisele ja meeleärksusele. Sain teada, et kehv kehahoid ja üleüldine keha väärkasutus liikumisel võivad meie heaolu kehvemaks muuta. Samuti, kui pingestame liigselt rinnakorvi lihaseid, või kui tõmbame pingesse ninakäigu, suu ja kurgu need osad, kust õhk läbi liigub. Lihaspinge võib tekitada keha üldist madalseisu või isegi kokkuvarisemist, vähendades oluliselt õhu hulka kopsudes. Aga aitab teooriast.


Tee oma lugemises paus kohe praegu, kui loed neid sõnu ja lihtsalt jälgi oma hingamist. Vaata, et sa ei muuda midagi, lihtsalt uuri hingamise mustrit ja rütmi. Küsi endalt:

· Kui kiiresti ma hingan?

· Kas mu hingamine on pinnapealne või sügav?

· Kas mu hingetõmbed on ühtlased või ebakindlad?

· Kas mu hingetõmbed on pikad või lühikesed?

· Kus ma oma kehas hingamist kõige paremini tunnetan? Kas rindkere ülaosas, roiete juures, külgedel, alakõhus või kusagil mujal?

Ära teadlikult midagi muuda – lihtsalt teadvusta endale, kuidas hingad, et saaksid esile kutsuda soodsa muudatuse. Korda harjutust mitu korda päevas, et saaksid teadlikuks oma isiklikust hingamismustrist.


Küllap oled märganud, et su hingamine muutub, kui oled emotsioonide küüsis või lähed närvi, aga kas oled kunagi mõtisklenud selle üle, et pinnapealne ja kiire hingamine võib olla mure, ärevuse, paanikahoogude ja depressiooni algpõhjus ning võib seda seisundit halvendada? Mõnikord on raske aru saada, mis millest tuleneb, kuid meie kehaline, vaimne ja emotsionaalne elu on nii lahutamatult hingamisega seotud, et neid tuleb käsitleda koos.


Üks hea raamat, kust saab hingamise kohta väärt tarkust ammutada, on „Teadlik hingamine: tervise ja elujõu allikas“, mille on kirja pannud Richard Brennan. Selles raamatus ära toodud loomulik hingamisviis toetub Alexanderi tehnika põhimõtetele, mis on oma olemuselt ennetavad. Teisisõnu, kui suudame murda oma negatiivsed hingamisharjumused, ilmnevad kohe kasulikud ja tervislikud hingamismustrid. Aga aitab nüüd jutust, võtame veel ühe toreda hingamisharjutuse.


· Istu või pikuta mugavas asendis.

· Märka, kuidas õhk läbi nina kehasse siseneb ja sealt väljub, ning jälgi teadlikult hingeõhu liikumist kopsudesse,

· Teinud viis-kuus hingetõmmet, peatu järgmise väljahingamise lõpus sekundiks või paariks.

Peaksid tähele panema, et järgmine sisse hingamine on rahulikum või nõuab vähem pingutust. Võibolla pead seda harjutust mitu korda tegema, enne kui tunned, et hingamine muutub rahulikumaks.


Kelle jaoks eelmine harjutus oli liiga pehmo või liiga lihtne, siis toon ära veel ühe tõhusa harjutuse, mis aitab sul hingamise ajaks leida õige asend.


Selle harjutuse ajal lama selili ja aseta mõned pehmete kaantega raamatud pea alla, jälgides, et pea ei oleks liiga kuklasse või lõug liiga rinnale surutud. Raamatud võivad olla kas ilukirjandusliku või populaarteadusliku sisuga, see ei määra harjutuse kvaliteeti. Kui palju raamatuid pea alla paned, on igaühe puhul erinev.


· Lama selili, pea toetatud raamatutele. Selg peab olema võimalikult vastu põrandat, aga ära püüa seda jõuga lamedamaks suruda.

· Kõverda jalad põlvedest ja too kannad võimalikult vaagna lähedale. Jalatallad peaksid olema tihedalt vastu põrandat. Põlved on kõverdatud, nii et alaselg saab loomulikult lõdvestuda. Põlved peaksid olema suunatud otse lae poole.

· Pane käed külgedele ja vastu põrandat, peopesad allapoole.

· Mõtle sellele, et maapind toetab keha ja see laieneb igas suunas.


Kui oled valmis, esita endale järgmised küsimused:


· Kas mu vasak kehapool tundub paremast erinev?

· Kas mingi osa seljast toetub põrandale raskemalt kui teised?

· Kas ma tunnen pea all olevate raamatute survet?

· Kas tunnen mõnes käe- või jalalihases pinget?


Et saaksid paremini vabaneda pingest, talita järgnevalt:


· Lase kaela atlaslülil olla vabalt (pea ja kaela vahel olev ülemine selgroolüli asub täpselt kahe kõrva vahel).

· Kujutle, et pea eemaldub pehmelt selgroo tipust.

· Luba seljal pikeneda ja laieneda.

· Mõtle, et õlad eemalduvad teineteisest või kujutle neid peast kaugenemas.

· Luba roietel hingamise ajal tavalisest veidi rohkem liikuda.


Minule see tehnika igatahes väga meeldib, ja just see, et ma ei pea lugema sekundeid, kui kaua ma sisse või välja hingan. Pigem kasutan oma fantaasiat ja ettekujutusvõimet, tundes oma suurimaks heameeleks, kuidas iga harjutuse ajal mu hingamine muutub rahulikumaks ja sujuvamaks ja sellega seoses taandub ärevus ning hirm kuhugi kaugustesse. Proovi järele!

197 views

Recent Posts

See All

Kas suvise palavusega on ennast võimalik arendada?

Õues kerib kuuma iga päevaga juurde, istun toas, aknakardinad all ja aknad kinni ning higistan nagu kevadine konn. Tabasin ennast mõttelt: kas sellise palavusega on üldse aktiivne ajutegevus võimalik?

Alternatiivne mõtteviis – mis imeloom see veel on?

Me kõik mõtleme, see on inimeseks olemise üks osa. Tavaliselt on meil omad harjumused ja viisid, kuidas me oma mõtteid loome, koondame ja korrastame. Seda tohuvabohu meie peas nimetatakse mõttemustrit

Kuidas tulla toime läbipõlemisega?

Meie aja üks katkudest on läbipõlemine. Visaku see minu pihta esimene kivi, kes võib käsi rinnal vanduda, et teda pole elu jooksul läbipõlemine kasvõi vihjamisi riivanud. See on otsekui raske haigus,

Comments


bottom of page