Asjad, mida tasuks hoida enda teada
- arengulugu
- Feb 2
- 3 min read
Hiljuti olin haige ja vedelesin päris mitu pikka ööpäeva sohval, tekkide sisse mähituna. Kuna oli igav ja telefon oli käepärast, siis istusin – niipalju kui energiat jagus – telos ja suhtlesin ülejäänud maailmaga. Ega ma väga ei promonud, et haige olin, aga lobisedes tuli see info otsekui iseenesest minu seest välja. Ja ennäe!, paari päeva jooksul hakkasid inimesed ise mulle kirjutama ja küsima, kuidas mul tervis on. Imestasin, sest ma polnud neile inimestele kohe kindlasti mitte rääkinud, et haige olen. Tuli välja, et ühiskondlik telegraaf töötab endiselt nagu õlitatult – minu haiguslugu läks tuttavate seas ringlema otsekui kulutuli ja ma tundsin ennast tõtt öeldes päris kehvasti. Sellest õppisin, et on teatud teemad, millest ei tasu teistega rääkida, kui tahad säilitada enese ümber privaatsuse aurat.
Teine juhus, mis kohe meenub seoses külajuttudega, on kord, kui pihtisin sõbrale, et mul on hetkel rahadega peenike pihus. Mäletan, et veel eraldi palusin seda infot mitte laiali pritsida. Ja tulemus? Juba järgmisel päeval võttis kontakti üks hea tuttav ja pakkus – ilma et oleksin ise teemast juttu teinud – laenu. Siis oli ka üsna kehva tunne, kuna mulle kohe üldse ei meeldi, et maailm teab minu finantsilisest kitsikusest.
Samuti olen täheldanud, et mõned minu tuttavad armastavad mind kasutada pihitoolina ja räägivad südamelt ära kõige salajasemad mõtted ja kõige tumedamad mured. Ma küll hindan neid inimesi väga, aga ma tõesti ei taha kuulda igal kuul pärast palgapäeva, et tuttava elukaaslane mängib kasiinodes maha sadu eurosid. Või siis kuulda järjepidevat aruannet, kuidas teise kodaniku ämma vähiravi edeneb. Tahaks karjuda stopp!, aga ega seda nii lihtne teha olegi, sest inimesed kipuvad jutu katkestamisel kergesti solvuma. Vähkren siis nagu vähk keevas veel ja püüan juttu muudele radadele juhtida. Vahest kavalus õnnestub, vahest mitte.
Ent mis on need teemad, millest ei ole kaval (kasvõi enda hingerahu pärast) teiste inimestega rääkida? Kui natuke mõtiskleda, ilmneb mitu teemat, mille puudutamist oleks mõistlik vältida.
Hoida teatud asju privaatsena aitab kaitsta isiklikku heaolu, suhete terviklikkust ja ennetada võimalikku stressi. Siin on 10 asja, mida on kasulik enda teada hoida:
1. Isiklikud eesmärgid ja unistused
Enne kui eesmärgid on saavutatud, võib nende avalikustamine tuua kaasa negatiivseid kommentaare, mis vähendavad motivatsiooni. Hoia oma plaanid endale, kuni oled valmis oma saavutusi jagama. Igapäevastest pisiasjadest on suhteliselt ohutu rääkida, aga oma peamisest elueesmärgist ära võimalusel väga kõssa.
2. Finantsseisund
Teave sinu sissetulekute, võlgade või säästude kohta võib kutsuda esile eelarvamusi või ootusi. Finantsküsimused on sageli tundlik teema ja võivad tekitada pingeid nii sõprade kui ka pereringis. Kui on tarvis laenu võtta, tee seda võimalikult vaikselt ja diskreetselt, maailmal pole tarvis teada, et sul on hetkel näpud põhjas.
3. Suhetes esinevad probleemid
Suhetega seotud mured tuleks pigem lahendada omavahel või terapeudi abiga, mitte avalikus ruumis. Liigne jagamine võib teiste seas tekitada pingeid või mõjutada suhet negatiivselt. Eriti tasub silmas pidada, et mitte laskuda usalduslikku vestlusesse oma ämma/äiaga või elukaaslase parima sõbra/sõbrannaga.
4. Mineviku vead ja kahetsused
Kõik on teinud vigu, kuid nende pidev arutamine teistega võib mõjuda halvasti. Keskendu oma edusammudele ja sellele, kuidas oled õppinud, et mitte jääda minevikku kinni.
5. Heateod ja lahked žestid
Kui teed head, ära tunne vajadust sellest kõigile rääkida. Vaikne heldus on tõhusam ja ehtsam, võimaldades keskenduda siirale soovile aidata, mitte sellele, kuidas teised sind näevad. Muidugi on inimesse sisse kodeeritud, et head tehes tahaks seda tunnet terve maailmaga jagada, ent teised võivad seda valesti mõista ja sind kas uhkeks või isegi pooletoobiseks tembeldada.
6. Pereasjad ja konfliktid
Pereprobleemide avalik arutamine võib viia valesti mõistmiseni ja halvata peresuhteid. Pereasjad on isiklikud ja vajavad sageli rahulikku lähenemist, mida on keeruline saavutada, kui probleemid on avalikud. Kui räägid maailma ees oma pere mustast pesust, võivad kannatada mitte ainult sina, aga ka su pereliikmed.
7. Tulevikuplaanid ja strateegiad
Karjäärieesmärkide ja pikaajaliste plaanide jagamine võib põhjustada soovimatut survet või konkurentsi. Selle asemel keskendu ise oma plaanide teostamisele ja räägi neist alles siis, kui oled saavutanud märkimisväärseid tulemusi.
8. Spirituaalsed ja usulised tõekspidamised
Vahel võivad usulised või spirituaalsed teemad tekitada tugevaid tundeid ja lahkarvamusi. Need on väga isiklikud ja sõltuvad sinu enda veendumustest ja kogemustest, seega on neid sageli lihtsam enda teada hoida.
9. Tundlikud terviseprobleemid
Kui see pole vajalik, ei pea tundlikke terviseküsimusi jagama. Inimesed võivad valesti tõlgendada või liialdada teie olukorda, mistõttu on kõige parem rääkida neist ainult usaldusväärsete ja asjatundlike inimestega.
10. Isiklikud hirmud ja nõrkused
Kuigi haavatavus on oluline, ei pea kõiki oma hirme jagama, kuna mõned inimesed võivad neid ära kasutada. Hoides neid privaatsena, kaitsed ennast ja jagad neid ainult nendega, kes suudavad sind toetada ja julgustada.
Privaatsus aitab säilitada isiklikku tasakaalu ja rahu, samuti tagada tervislikke suhteid. Mõned asjad on väärt hoidmist intiimsetes piirides, et kaitsta nii ennast kui ka lähedasi.
Comentarios