top of page
arengulugu

Kas ka sind kimbutab halb uni?

Viimasel ajal olen hädas unega. Juba uinumisega on alati igavene jama ja nüüd on menüüsse lisandunud ka unenäod, mida ei tahaks vabatahtlikult isegi mitte raha eest vaadata. Sageli näen unes sõda, kus ma saan kuuli. Jään küll ellu, aga kogu see atmosfäär on nii sünge ja isegi õudne. Kahtlustan, et need uned on pärit liigsest uudiste vaatamisest. Teine liik paha und on puhas klassika – lendan ringi ja siis kukun kolinal alla maa peale. Tavaliselt ärkan vahetult enne maandumist üle, higinire mööda kaela alla jooksmas.

 

Kuna häda on päris suur, siis hakkasin otsima materjali, mis aitaks öiste unedega paremini toime tulla. Üht koma teist leidsin, äkki sellest on abi ka teistele, keda unenäod kummitavad.


Õudusunenägudest vabanemine võib olla keeruline, kuid on mitmeid tehnikaid ja strateegiaid, mis aitavad vähendada nende sagedust ja mõju. Siin on mõned tõhusad meetodid, mida võib proovida:


1. Unenägude ümberkujundamine (Lucid Dreaming)

  • Teadvustatud unenägemine: Selle tehnika puhul õpid unenäo ajal aru saama, et sa näed und. Kui oled unenäos teadlik, saad proovida muuta unenäo sisu või kontrollida olukorda, et vähendada hirmutavaid elemente.

  • Kuidas arendada: Hoia unenäopäevikut, et paremini mõista oma unenäomustreid. Mediteeri ja keskendu enne magama minekut sellele, et sa oled unenäos teadlik.


2. Kujuteldav ümberkirjutamine (Imagery Rehearsal Therapy - IRT)

  • Meetodi kirjeldus: Kujuteldav ümberkirjutamine on teraapiline meetod, mis hõlmab õudusunenäo aktiivset muutmist ärkveloleku ajal. Kirjelda oma õudusunenägu ja seejärel mõtle välja positiivne või vähem hirmutav versioon sellest.

  • Kuidas praktiseerida: Korduv harjutamine, kus sa teadlikult "ümber kirjutad" õudusunenägu oma peas, võib järk-järgult vähendada selle intensiivsust ja sagedust.


3. Päevane stressi vähendamine

  • Stressi ja ärevuse juhtimine: Stress ja ärevus päeva jooksul võivad suurendada õudusunenägude tõenäosust. Stressi juhtimiseks proovi lõdvestustehnikaid, nagu meditatsioon, sügav hingamine või jooga.

  • Päevaplaan: Planeeri päevas piisavalt puhkepause ja lõõgastushetki, et vähendada päevaseid pingeid.


4. Hea unehügieeni harjutamine

  • Unerežiimi loomine: Püüa hoida regulaarset unerutiini, kus magad ja ärkad iga päev samal ajal. Häiritud unerütm võib süvendada õudusunenägusid.

  • Magamiskeskkond: Tee oma magamistoast mugav ja rahulik keskkond. Vältida tuleks eredat valgust ja helisid, mis võivad põhjustada rahutut und.

  • Elektroonika vältimine: Vähenda ekraanide kasutamist vähemalt tund enne magamaminekut, kuna need võivad stimuleerida aju ja raskendada uinumist.


5. Kognitiivne käitumisteraapia (KKT)

  • Mõtete ja emotsioonide töötlemine: KKT võib aidata tuvastada negatiivseid mõttemustreid ja emotsioone, mis võivad vallandada õudusunenägusid. Selle teraapia abil õpid stressi ja hirmu tõhusamalt juhtima.

  • Professionaalne tugi: Kui õudusunenäod on seotud traumaatiliste sündmustega, võib olla kasulik töötada koos terapeudiga, kes on spetsialiseerunud õudusunenägude ravile.


6. Lõdvestustehnikad enne magamaminekut

  • Progressiivne lihaste lõdvestamine: See tehnika hõlmab keha lihasgruppide süstemaatilist pingutamist ja lõdvestamist, et aidata kehal ja meelel lõõgastuda enne magama minekut.

  • Sügav hingamine: Harjutused, nagu sügav kõhuhingamine või hingamisskeemid (nt 4-7-8 hingamistehnika), aitavad rahustada närvisüsteemi ja valmistada keha ette sügavaks uneks.


7. Traumaatiliste kogemuste töötlemine

  • Psühhoteraapia: Kui õudusunenäod on seotud minevikus toimunud traumaga, võib olla kasulik töödelda neid kogemusi terapeudi abiga. Traumaga seotud õudusunenäod on sageli intensiivsemad ning vajavad spetsiaalset lähenemist.


8. Ravimid (vajadusel)

  • Medikamentoosne ravi: Mõnel juhul võib arst välja kirjutada une parandamiseks ja õudusunenägude vähendamiseks ravimeid, eriti kui õudusunenäod on seotud psüühikahäiretega, nagu posttraumaatiline stressihäire (PTSD).

  • Professionaalne nõustamine: Ravimeid kasutatakse harva esmane valikuna, kuid need võivad olla kasulikud lühiajaliseks leevenduseks või kui teised meetodid ei aita.


9. Tegelemine päeva jooksul kogetud emotsioonidega

  • Eneserefleksioon: Päeval tekkinud ärevuse, hirmude või lahendamata emotsioonide töötlemine aitab vähendada nende mõju unenäole. Hoia emotsionaalset tasakaalu läbi eneseteadlikkuse ja eneseanalüüsi.

  • Unenäopäeviku pidamine: Pane kirja oma õudusunenäod ja püüa leida mustreid, mis neid käivitavad. See võib aidata teadlikumalt tegeleda nendega seotud tunnete ja olukordadega.


10. Toitumine ja elustiil

  • Vältida stimuleerivaid aineid: Kofeiin ja alkoholi tarvitamine enne magamaminekut võivad süvendada unehäireid ja õudusunenägusid. Proovi vältida neid aineid vähemalt 4-6 tundi enne magamaminekut.

  • Regulaarne liikumine: Kehaline aktiivsus päeva jooksul aitab parandada une kvaliteeti, kuid väldi intensiivset treeningut vahetult enne magama minekut.


Kombineerides neid tehnikaid ja kohandades neid oma vajadustele, on võimalik leevendada õudusunenägusid ja saavutada rahulikum uni.


Ma tean, et minu õhtused harjumused ei soosi ilusaid unenägusid, sest vaatan vahetult enne tuttu kerimist telekast uudiseid ja tõenäoliselt teen sinna kõrvale mehise võileiva. Selleks, et normaalse inimese kombel magama minna, esitasin endale sellised küsimused:

  • Kas sul on kindel unegraafik, kus sa lähed magama ja ärkad iga päev samal ajal?

  • Kuidas sa valmistad end magamiseks ette? Kas lood rahustava keskkonna enne uinumist (nt hämardad tuled, väldid ekraane)?

  • Millised tegevused enne magamaminekut aitavad sul lõõgastuda (nt lugemine, kuuma vanni võtmine, jooga)?


Vastustest ilmnes, et ma kohe üldse ei jälgi õiget unerežiimi. Proovin alates tänasest magama minna kindlal ajal ja vähemalt kaks tundi enne uinumist ei vaata telekat ega arvutit. Lõõgastumiseks loen muumiraamatut, see on mõjunud mulle läbi aastate ohutu unerohuna.

 

130 views

Recent Posts

See All

Haigused käivad ikka inimesi mööda...

Nagu vanasõnagi ütleb, käivad haigused mitte kivide ja kändude, vaid inimesi mööda. Viimasel paaril nädalal jälgin murelikult, kuidas...

Kuidas osata öelda kindel „ei“?

Üks asi, millega ma olen terve elu kimpus olnud, on „ei“ ütlemine. Ükskõik, kas keegi tahtis appi puid laduma või pakkus nädalavahetuseks...

Kuidas kandideerida uuele töökohale?

Hiljuti palus hea tuttav minult abi seoses tema kandideerimissooviga üsna vastutusrikkale ametikohale. Lugesin tööandja poolt koostatud...

Comments


bottom of page