top of page
  • arengulugu

Kuidas saavutada kohalolu ja õnnelik meel?

Iga päev toob meile uut infot ja õpetussõnu, kuidas paremini elada. Meie raamaturiiulis ja märkmetes on rikkalikult soovitusi, mida peaksime tegema, et olla õnnelikud. Teame, milliseid vitamiine tuleb süüa, kuidas toituda, millist tüüpi füüsilist aktiivsust harrastada. Kõige selle järgi otsustades peaksime olema – sarnaselt soomlastele – väga õnnelik ja rahulik rahvas. Ometi, nii see päris pole. Meie seas möllab ärevus, ülekaalulisus, depressioon ja sada muud moodsat katku. Me küll teame teoorias, kuidas peaksime elama, aga päriselu niriseb ikka omatahtsi. Ma ei hakka siin üldistama ja kõiki inimesi sildistama. Räägin lihtsalt seda, mida tunnen ise ja millist tagasisidet olen saanud oma lähedastelt inimestelt.

 

Minu üheks nõrkuseks on see, et ma olen kärsitu. Uut dieeti proovides tahan kohe supertulemust ja kui käin kasvõi korra metsarajal kõndimas, piilun õhtul igatsevalt püksivärvli vahelt piiluvat kõhtu ja olen hirmus pettunud, et mu kaal pole veel liikunud ihaldatud numbrini. Mis veelgi hullem, juba jalutades teen salaplaane, millist maiustust saan endale pärast preemiaks lubada. See on nõiaring, mida murda on pagana raske.

 

Kuidas leida tee järjekindluseni? Mina olen aru saanud, et kõiki uusi häid asju oma ellu lubades on ülimalt oluline, et sa teeksid kõike rõõmuga, rahulikult ehk nagu moodsalt öeldakse – olles kohal.

 

Kuidas tulla praegusesse hetke? Ma olen proovinud erinevaid meditatsioone, aga neile pole ma siiani eriti pihta saanud. Üks asi, mis on aidanud, on endale küsimuste esitamine ja seeläbi enda rahustamine. See aitab konkreetsele tegevusele kontsentreeruda ja puhastada mõtteid ebavajalikust siginast-saginast.

Panen siia mõned küsimused, mida praegusesse hetke tulekuks ise kasutan:

 

1.          Mis tunne on mul praegu?  See küsimus aitab sul pöörata tähelepanu oma hetkeemotsioonidele ja keha aistingutele.

2.          Mida ma praegu teen?  Keskendudes sellele, mida sa just praegu teed, aitab see sul maanduda hetkes ja suurendada oma teadlikkust.

3.          Mis mind ümbritseb?  Küsi endalt, mida sa märkad oma ümbruses - olgu selleks siis helid, lõhnad, värvid või tekstuurid.

4.          Mis on minu mõtted praegusel hetkel?  Ole teadlik oma mõtetest, mis liiguvad sinu meelel. Püüa neid märgata ja siis lasta neil minna.

5.          Mida ma praegu näen, kuulen, tunnen, nuusutan või maitsen?  See küsimus aitab sul pöörata tähelepanu oma meeltega tajutavatele asjadele.

6.          Mis on minu eesmärk sel hetkel?  Küsi endalt, mida soovid saavutada või kogeda selles konkreetses hetkes.

7.          Kas ma saan praeguses hetkes midagi muuta või teha?  See küsimus aitab sul suunata oma tähelepanu sellele, mida saad praegu kontrollida või mõjutada.

 

Kui meditatsioon või jalutuskäik pole sinu rida, siis on olemas väga lihtsad hingamisharjutused, mis aitavad keskenduda. Alljärgnevalt üks tuhandetest võimalikest:

 

·      Istu mugavalt toolil või padjal. Siruta oma selg, kuid hoia samal ajal lõdvestunud poosi. Sulge oma silmad või keskendu pehmelt fikseeritud punktile ees või all.

·      Alusta sügavate ja aeglaste hingetõmmetega. Hinga sisse läbi nina, täites kõhtu, rindkere ja kopsud õhuga. Tunne, kuidas õhk täidab sind energiaga.

·      Hoia hingetõmmet mõne hetke jooksul. Tunneta kogu oma keha täis õhku ja rahu.

·      Aeglaselt ja järk-järgult vabasta õhk läbi suu. Tunneta, kuidas kogu pinge ja stress voolab koos väljahingatava õhuga välja.

·      Korda seda protsessi mitu korda. Keskendu täielikult oma hingamisele ja tunneta kõiki sisse- ja väljahingamisi.

·      Kui oled valmis, ava aeglaselt oma silmad. Tunneta rahu ja lõõgastust, mis on sinu kehas ja meelel tekkinud selle lihtsa hingamisharjutuse käigus.

 

Meelerahu saavutamine on oluline osa vaimsest ja emotsionaalsest heaolust. Millised oleksid praktilised ja tõhusad strateegiad, et saavutamaks ja säilitamaks meelerahu? Panen kirja mõned neist, millest olen suutnud ise kasu lõigata:


1. Regulaarne Liikumine

  • Jooga: Jooga ühendab füüsilised asendid, hingamisharjutused ja meditatsiooni, aidates vähendada stressi ja parandada üldist heaolu. Ise olen ma  kange nagu puunukk, aga leidub ka selliseid joogaharjutusi, mis ei nõua erilist paindumist.

  • Kõndimine looduses: Regulaarne jalutamine, eriti looduses, võib aidata rahustada meelt ja vähendada stressi. Ise kasutan seda võimalust peaaegu igapäevaselt.


2. Tervislik Toitumine ja Piisav Uni

  • Tasakaalustatud toitumine: Söö regulaarselt ja mitmekesiselt, et tagada keha ja vaimu jaoks vajalikud toitained. Mina selles sektoris patustan päris tihti, sest ma pole õppinud vaid salatist ja paarist kanatükist kõhtu täis saama.

  • Piisav uni: Kindlusta, et saad piisavalt kvaliteetset und. Uni on oluline keha ja vaimu taastumiseks. Kui muidu ei saa, siis räägi oma murest arstile ja ta kirjutab sulle unerohtu.


3. Positiivne Mõtlemine ja Tänulikkus

  • Tänulikkuse päevik: Kirjuta iga päev üles kolm asja, mille eest oled tänulik. See aitab keskenduda positiivsetele aspektidele elus. Mina sain kingituseks tänupäeviku, mille täitmine on kummaliselt rahutoov tegevus.

  • Positiivsed kinnitused: Kasuta positiivseid kinnitusi, et asendada negatiivsed mõtted ja suurendada enesehinnangut. Mina teen seda õhtuti voodis, vahetult enne magamaminekut.


4. Stressi Vähendavad Tegevused

  • Hobid ja loomingulised tegevused: Leia aega hobide ja loominguliste tegevuste jaoks, mis pakuvad rõõmu ja rahulolu.

  • Lõõgastustehnikad: Proovi erinevaid lõõgastustehnikaid, nagu kuuma vanni võtmine, massaaž või aromaatsete õlide kasutamine.


Neid strateegiaid on küll ja veel, aga nagu alguses ütlesin, praegusel infoajastul on oht liigse info kätte ära lämbuda.

Loodetavasti suutsin sind natuke toetada ja aidata sind lähemale tüünele olekule ja mõnusale meelerahule :)

164 views

Recent Posts

See All

Mida me teame vihast?

Täna vihastasin enda peale – üle mitme-setme aja – päris korralikult. Ja mitte mõne tühise asja peale, vaid ühe oma allesjäänud sõltuvuse peale. Milleks on sigarid. Ma olen viimasel ajal suitsetamist

Kuidas saada lahti negatiivsetest mõtetest?

Me puutume negatiivse mõtlemisega kokku igapäevaselt, tahame seda siis või mitte. Eestlased on juba kord selline rahvas, kes armastab kõiki teemasid – kaasa arvatud lõbusaid ja pidulikke – vaadelda lä

Bipolaarne häire – mis see on?

Täna kirjutan esimese tellimustöö, kuna üks väga tore inimene palus kirjutada bipolaarsest häirest. Seda haigust on võrreldud Ameerika mägedega: kord oled üleval tipus, maailm on alandlikult su jalge

Comentarios


bottom of page