top of page
  • arengulugu

Natuke kohalolekust

Tänase päeva moesõna on teadvelolek, kohalolek või nagu moodsas inglises öeldakse – mindfulness. Paljud, kes on selle praktikaga kokku puutunud, väidavad, et on jõudnud õnnetunde kogemisele sammukese lähemale. Kuna mul on õnne ja õnnetundega oma vägikaigas vedada, tärkas minulgi uudishimu: mis elukas see mindfulness õigupoolest on?


Kohe alguses olgu kummutatud müüt: teadvelolek ei ole ei seotud religiooniga, see ei ole kitsa sekti poolt kultiveeritud eelisõigus kogeda midagi sellist, mis lihtrahva jaoks jääb tabamatuks ükssarvikuks.


Mis on teadvelolek? See tähendab


· Aru saamist oma tunnetest, ilma neisse uppumata.

· Teadvustamist, kes sa PÄRISELT oled. Oled harjunud ennast nägema läbi negatiivse prisma koos kõikide vigade ja pahedega, aga peatu korraks ja mõtle: milline on see päris MINA?

· Elamist rohkem hetkes ja vähem minevikus ning olevikus.

· Viisi kogeda õnnetunnet moel, mis on jõukohane igale meist.


Mis EI ole teadvelolek?

· Tühjendadamist oma vaim/mõistus või lõpetada mingiks hetkel mõtlemine kogunisti.

· Lõdvestustehnika, mille kõrvalproduktiks on tunda ennast rohkem lõõgastununa.

· Vabanemine isiksuse määratlemise kammitsustest – teadvelolek teadvustab meile ise, kes me oleme isiksustena.

· Moodus elada kõike üksipulgi läbi planeerimata – jah, sa võid planeerida, ent teadveloleku põhimõtte järgi, täpselt nii, nagu võid õppida teadveloleku võtmes oma minevikust.


Kas teadvelolek eeldab mediteerimist? Nii ja naa, oleneb definitsioonist. Kui sa mõtled mediteerimise all videodest nähtud end sõlme keeratud gurudest, kes on end täielikult selle maailma müradest ära lõigatud, siis on vastus ei. Kui pead aga silmas enesele lubatud hetke, kus tunnetad mõnusalt, kuidas kiire igapäevaelu on hetkeks taandunud ja kuidas pea argimuredest - hetkeks – tühjeneb, siis jah. Nende lühikeste mõtiskluste kestel tuleb sinu juurde otsekui iseenesest arusaam sind kahjustavatest mõtetest ja harjumustest, mis on siiani su elu piiranud. Seeläbi saad paremini aru, mis sind igapäevases elus kammitseb ja takistab elamast täisväärtuslikku elu.


Veelkord, teadvelolek ei ole punnitamine, vaid korraks aja maha võtmine ja enesele pühendumine.


Teadvelolek on tehnika, mis lubab sul keskenduda olemasolevale hetkele ja laseb su vaimul olla avatud südamega ning rohkem „ruumilisem“. Mida kuradit tähendab ruumilisem? Aga seda, et kui sünnime, on meie vaim puhas ja meil puuduvad nii kahjulikud kui kasulikud harjumused, kogemused, rutiinid, sissejuurdunud arusaamad. Elukogemuse kasvades mässime end tahes-tahtmata erinevate harjumuste ja tavade, aga ka uskumuste sasipuntrasse. Meie mõistus harjub mõtlema teatud kindlate mustrite põhjal. Teadvelolek püüabki neid mustreid venitada ja üles leida sinu uskumuste, veendumuste ja harjumuste alt uuesti üles selle päris sina ning muuta sind uuesti maailmale avatumaks.


Sellepärast ongi teadvelolek hea abimees murdmaks sinu uskumusi ja aitama sind paremaks saamisel kui sind vaevavad madal eneseusk, ärevus, väsimus ja mõõdukas depressioon.


Teadvelolek muudab sinu suhtumist sinusse endasse, aga ka ümbritsevasse maailma. Selle tehnika kasutamine võib aidata sul saada enesega parimaks sõbraks. Ja olgem täpsed, mitte ainult enesega, vaid ka sind ümbritseva keskkonnaga ja „sinu“ inimestega.


Kui järgid teaveloleku tehnikat, oled tõenäoliselt vähem häiritud sind ümbritsevatest igapäevaprobleemidest ja oskad paremini ära tunda ning kinni haarata võimalustest, mida igapäevaelu sulle avasüli pakub.


Muidugi ei unusta su meel teadveloleku võtteid kasutades automaatselt kõiki sinu harjumusi. Oh ei, nii võimas poleks isegi jumal ise. Aga sul on võimalik lasta vähem oma negatiivsetest harjumustest mõjutada ja elada seeläbi õnnelikumat elu. Ja abiks seegi, eksju.


Tähtis on teada, et teadvelolekut harjutades ei suuda sa kammitseda käesolevat hetke. See on võimatu. Mida sa aga teha saad, on tunnetada ennast täpselt selles ajahetkes, kus sa momendil viibid. Unustades korraks mineviku, jättes muretsemise tuleviku ees ja unustades isegi aja voolamise sinu ümber. Sa võid keskenduda oma hingamisele või kuulatada, millised helid on su ümber. Võibolla küpsetab su abikaasa parasjagu köögis maitsvat kooki – sellisel juhul võid vabalt keskenduda sellele imemagusale aroomile ja nautida end selles hetkes.


Tore küll, aga kas on olemas konkreetseid õpetusi, kuidas seda teadvelolekut praktiseerida? Oh, sellest on kirjutatud tuhandeid raamatuid ja vändatud sadu õppevideosid. Millega sa võiksid aga alustada, on kõige lihtsam meditatsioon:


· Istu mugavalt laua taga ja aseta enda ette mõni väike objekt: kas lillevaas, soolatoos, koera mänguasi või võtmehoidja, vahet pole.


· Vaata minut paar seda objekti, seda kordagi puudutamata. Vaatle seda neutraalselt, andmata sellele hinnangut (kas ese on hinnaline, ilus, inetu või näiteks katkine).


· Nüüd sulge silmad ja keskendu iseendale: tunneta, kuidas tagumik puudutab tooli ja jalatallad põrandat; kuidas õrn tuuletõmbus sasib sinu juukseid; kuidas riided puudutavad sinu ihu.


· Nüüd keskendu sellele, mida sa kuuled: see võib olla keskkütte tasane suhin; aknal porisev hilissügine kärbes; sinu enda hingamine; köögis toimetav elukaaslane või nurgas vaikselt nurru lööv kass.


Nüüd mõte, mida sa just kogesid: sa keskendusid ainult ühele esemele, siis iseendale, seejärel häältele sinu ümber – ja nagu nõiaväel pühkisid sa mõneks minutiks meelest vastikud igapäevased muremõtted. Sa olid ainult iseendaga. Sa olid õnnelik. Või vähemalt midagi sinnapoole.


Kas nüüd on sul rohkem aimu, mida tähendab teadvelolek? See pole midagi rasket, aeganõudvat ega müstilist. Vaid õige vähese harjutamisega on võimalik erinevate harjutuste abil pikendada oma õnnetunnet minutite, tundide, isegi päevadeni.


Kui suudad oma mõtteid nõndaviisi treenida ja kontrollida, paraneb sinu mälu, kiireneb sinu reaktsiooni kiirus, sinu vaimne tervis saab korraliku positiivse laengu, teravneb intuitsioon, terveneb ajutegevus, sa suudad hõlpsamini keskenduda ja samuti paraneb sinu võime teha (häid ja õigeid) otsuseid.
35 views

Recent Posts

See All

Maagiline sõna – prokrastinatsioon

Hea lugeja mõtleb nüüd kindlasti, et olen hakanud igavusest uusi ja võimalikult koledaid sõnu välja mõtlema. Tegelikult asi nii hull ei olegi: prokrastinatsioon on mõistena täiesti olemas ja selle all

Laiskus – meie kehasse (ja vaimu) istutatud parasiit

Laiskus. Oeh, kui palju erinevaid tundmusi ja emotsioone mahub selle pisikese sõna sisse! Seda võib võtta kurjalt ja negatiivselt, samal ajal võib laiskust defineerida ka nunnutades, suisa hellitledes

Kui sotsiaalne ärevus kummitab...

Ükspäev, kui külastasin toidupoodi, tabas mind ebameeldiv üllatus. Ühtäkki – mäletan täpselt, see oli hakklihaleti ees – tundsin, kuidas külm higi hakkas mööda nägu voolama ja süda tahtis otsekui kurg

Comments


bottom of page