Elas kord üks pirnikujuline härrasmees. Ta töötas terve aasta usinalt, selge siht silme ees: järgmisel suvel tuleb võtta – muide, elus esimest korda – päris puhkus ning laadida patareisid nädalake või paar Saaremaal. Mõeldud-tehtud. Aasta möödus kiiresti ning kätte jõudiski tähtis kuu: juulikuu ehk puhkusekuu. Plaanid said tehtud, piletid ostetud ja juba oldigi otsapidi Saaremaal. Kuna eelnevad plaanid olid üksikasjalikult kirja pandud, siis igav ei hakanud. Mida aga ei osatud arvestada, oli Eesti heitlik ilm. Ja nii juhtuski, et ühel toredal simmanil tabas kõiki tugev paduvihm. Üritus lõpetati, kuna rahvas istus keset platsi, sorgus nagu lastud varesed. Kuna transport tuli alles kolmveerand tunni pärast, pidi ootama läbimärjalt Saaremaa üllatavalt tugeva ja lõõtsuva tuule käes. Tulemus oli ootuspärane. Järgmisel päeval lebas härrasmees kolme teki all, kohis ja rägises nagu vana diivan ja lürpis krimpsus meelel kummeliteed. On vähe asju, mis tunduvad veel rohkem ebaõiglased kui külmetus keset kõige kuumemat suve.
Nüüd olen paari sõnaga põhjendanud, miks blogisse tuli sisse paarinädalane auk: selleks oli puhkus väikese haiguseboonusega.
Ometi, hoolimata külmetusest olen puhkusega rahul, sest olin selle hoolikalt planeerinud ja seetõttu sain tõesti palju uut energiat ja kogesin palju ägedat.
Kuidas saavutada seda, et puhkus oleks aktiivne ja põnev, samas lõõgastav? Selleks tuleb teha natuke eeltööd, mis ei ole üldse kurnav ega võta tükki küljest. Vaatame ettevalmistavaid punkte ükshaaval.
1. Loo struktuur ja planeeri eelnevalt
Ajaplaneerimine: Tee kindel ajakava, mis sisaldab erinevaid lõõgastavaid ja meelelahutuslikke tegevusi. Eelnevalt planeeritud aeg aitab vältida igavust ja kiusatust sõltuvustega tegeleda (sõltuvused kipuvad kohe, kui sul on puhkuseplaanides tegevusetu auk, ennast esile trügima).
Eesmärgid: Sea endale selged ja saavutavad eesmärgid puhkuse ajaks. Näiteks võid eesmärgiks seada teatud arvu raamatute lugemise, uue oskuse õppimise või konkreetse arvu treeningutest osavõtmise.
Vihje: Pigem planeeri rohkem kui vähem, sest palju lihtsam on jooksvalt asju ära jätta kui käigupealt tegevusi juurde planeerida.
2. Tervislikud tegevused
Füüsiline aktiivsus: Tegele regulaarselt füüsilise tegevusega nagu jooksmine, matkamine, jalgrattasõit, jooga või ujumine. Need tegevused aitavad stressi vähendada ja parandavad meeleolu.
Loovad hobid: Tegele loovate tegevustega, mis pakuvad rahuldust nagu maalimine, käsitöö, muusika mängimine või kirjutamine.
Looduses viibimine: Veeda aega looduses, olgu see siis matkamine, piknikud või rannas jalutamine. Loodus pakub rahustavat keskkonda ja aitab vaimset tervist parandada.
Vihje: Kui vähegi võimalik, ära planeeri puhkuse sisse teadlikku alkoholitarbimist. Kui grilliõhtu sisaldab ühte õllekest, tühi temaga. Kui aga tahad puhkusele vastu minna kasti viina ja tühja kalendriga, mõtle palun veelkord kõik läbi. Alkohol tähendab ainult illusoorset puhkust, selle abi sa ei puhka tegelikult üldse välja, vaid tuimestad end hetkeks ja sinu üldine väsimus ainult süveneb.
3. Tervislikud toitumisharjumused
Tasakaalustatud toitumine: Söö tervislikku ja tasakaalustatud toitu, mis annab energiat ja toetab keha tervist. Vali toidud, mis sisaldavad rohkesti puu- ja köögivilju, täisteratooteid ning tervislikke rasvu.
Hüdreerimine: Joo piisavalt vett kogu päeva jooksul, et hoida keha hüdreeritud ja energiatase stabiilsena.
Vihje: Puhkus on suurepäraseks stardiks alustamaks tervislikku toitumist või näiteks tubakast loobumiseks. Muidugi, kui planeerid välisreisi, tahad mekkida sealseid kohalikke hõrgutisi, kuid ka seal võid endale piirid seada. Tähtis on, et tunneksid end puhkuse ajal mõnusalt, mitte ei ägiseks nagu täis topitud jalgpall kuskil hotellitoa voodinurgas.
4. Enesearendamine ja õppimine
Uute oskuste omandamine: Õpi midagi uut, mis sind huvitab ja pakub rahuldust. See võib olla uus keeleõpe, kokandusklass või mõni muu huviala.
Isiklik areng: Loe eneseabi ja arendavaid raamatuid, mis aitavad sul kasvada ja areneda.
Vihje: Puhkus ei pea ilmtingimata tähendama mööda maailma tuiskamist ja uue kogemist. Võid vabalt võtta nädalakese ja veeta selle kas kodus või kuskil veekogu ääres, kaaslaseks raamat ja tervislik toit.
5. Digitaalne detox
Piiratud ekraaniaeg: Vähenda ekraanide ees veedetud aega ja pühenda rohkem aega füüsilistele ja sotsiaalsetele tegevustele. Tehnoloogia võib olla sõltuvust tekitav ja segada puhkust.
Tehnoloogiavaba perioodid: Planeeri regulaarselt aega, kus ei kasuta digitaalseid seadmeid. See aitab vähendada vaimset koormust ja parandada keskendumisvõimet.
Vihje: Rusikareegliks on, et mida vähem sa puhkuse ajal digitaalset meediat tarbid, seda toredamaks puhkus kujuneb. Las sotsiaalmeedia ja suunamudijad jäävad puhkuse ajaks tahaplaanile, keskendu iseendale ja täiuslikule taastumisele.
6. Piisav uni ja puhkus
Regulaarne unerežiim: Järgi kindlat unerežiimi, minnes magama ja ärgates iga päev samal ajal. Piisav uni on oluline nii füüsilise kui ka vaimse tervise jaoks.
Lõõgastavad tegevused: Tegele lõõgastavate tegevustega enne magamaminekut nagu lugemine, sooja vanni võtmine või lõõgastava muusika kuulamine.
Vihje: Kui sinu puhkusesse on sisse kirjutatud tantsimine laeva ööklubis või lõkkeöö sütelkõnniga, siis muidugi naudi seda kõike täiel rinnal. Ent ära kuluta puhkust ära igal öösel ringi maurates ja päeval peavalu käes voodis oiates. Nii ei puhka sa välja ja sa naased tööle värske kurgikese asemel loppis näo ja suurte silmakottidega.
7. Vaimne ja emotsionaalne tervenemine
Meditatsioon ja mindfulness: Harjuta meditatsiooni ja mindfulness-tehnikaid, et vähendada stressi ja suurendada eneseteadlikkust. Need tehnikad aitavad keskenduda praegusele hetkele ja leida rahu.
Päeviku pidamine: Kirjuta regulaarselt päevikut, et jälgida oma tundeid, mõtteid ja edusamme. Päeviku pidamine aitab eneseväljendust ja eneseteadlikkust suurendada.
Vihje: Päeviku pidamine võib tunduda esialgu totra ja kulunud soovitusena. Minul oli aga haiguse ajal palju vaba aega ja nii hakkasin esialgu puhtalt ajaveetmise eesmärgil jooksvaid mõtteid üles märkima. Mingil hetkel märkasin aga, et see on väga kasulik tegevus, sest kirjutades tulid minust välja ka sellised mõtted ja soovid, mida ma mõtetes polnud kunagi lõpuni ära vormistanud. Nii sain näiteks teada, et üks minu tegelikest soovidest on minna edasi õppima ja et tahaksin külastada ka teisi Eesti saari. Huvitav on see, et kui lugesin pärast päevikusse tähendatut, oli see justkui kellegi teise kirjutatud. Inimene mõtleb ja kirjutab ikka väga erinevalt.
Kokkuvõttes soovin ja soovitan, kel vähegi võimalik, suvel kasvõi natukenegi puhata. Ja puhkus kindlasti ette ära planeerida, siis ei teki lollakaid tühikuid, kus seisad, käed rippu ja ei oska vaba ajaga midagi tarka ette võtta. Puhkust võib muidugi planeerida hästi aktiivseks, aga mina soovitan – kasvõi osaliselt – võtta enese jaoks aega ja lihtsalt olla: nautida loodust, lugeda ja anda enda ajule ning närvisüsteemile aega uuesti laadimiseks.
Comments