top of page
  • arengulugu

"Kangelase teekond" vol. 2

„Kangelase teekond“ vol. 2

Täna rääkisime grupis taaskord „Kangelase teekonnast“ ja võtsime selle pulkapidi lahti. Kahjuks sai meie aeg enne otsa, jõudsin vaid põgusalt mainida, et teekonna esimeses etapis – valmistumisel rännakuks – võib inimene kogeda erinevaid rolle/arhetüüpe. Panen siia täiendavaks lugemiseks esimese etappide rollide kirjeldused. Head lugemist!

Seiklust tuleb elus ette võtta tavaliselt rohkem kui üks kord. Iga kord, kui me me rännakult naaseme ja oma elu uude faasi jõuame, alustame kohe mingit uut rännakut; see muster ei ole sirgjoon ega ringikujuline pigem meenutab see spiraali. Õigupoolest ei lõpe meie rännakud iialgi.

Tekib küsimus, et miks üldse on tarvis ette võtta midagi, mis on tundmatu ja pakub niivõrd palju ohtusid? See on olukord, kus VANAMOODI ENAM EDASI ELADA EI SAA ja UUTMOODI (VEEL) EI OSKA.

Näiteks uude linna kolimine, kainuse alustamine, uue kooselu alustamine, puuduva töövõime taotlemine – mida iganes.

Kangelaslikkus ei seisa mitte üksnes tõe otsimises ja tuimalt valitud tee läbimises, vaid julguses uue visiooni järgi tegutseda. Ainult nii suudame kontakti saada oma tõelise minaga, selle tüübiga, kes me tegelikult oleme ja mida me korda saata suudame (ja mida me päriselt mõtleme ja tahame).

Raamatusoovitus: „Sisemiste kangelaste äratamine.“

VALMISTUMINE RÄNNAKUKS 1. SÜÜTU. Süütu meie sees on see, kes usaldab elu, iseennast ja teisi inimesi. Ta on see, kellel säilivad usk ja lootus isegi siis kui muu elu tundub olevat täiesti pekkis. SÜÜTU EESMÄRK: Tunda ennast turvaliselt. HIRM: Hülgamine. REAKTSIOON LOHELE/PROBLEEMILE: Eitada probleemi või otsida pääseteed. EESMÄRK LEIDA: Ustavus, taiplikkus. ANNE: Usaldus, optimism, lojaalsus.

Me kõik sünnime süütutena ja usume seda, mida autoriteedid meile õpetavad – OLENEMATA sellest, kas need autoriteedid lähtuvad meie huvidest või mitte. Näiteks kui meie ema ütleb meile, et oleme inetu. Või kui õpetaja ütleb koolis pärast halva hinde saamist, et oled rumal.

Kõik SÜÜTU rännakud saavad alguse teatavat tüüpi turvapaigast – ohutust, rahumeelsest keskkonnast. SÜÜTU varjupool: ta tahab säilitada optimistlikku seisundit kaitsta ja keeldub „pattu langemast“. Näiteks võib see viia söömishäireteni.

SÜÜTU tahab langeda päästmise fantaasiasse, olgu see siis prints valgel hobusel, raviarst või sotsiaaltöötaja.

2. ORB Kui SÜÜTU üritab kogemuse mõjul rohkem pingutada, siiramalt uskuda ja olla optimistlikum, siis ORB näeb selles märki tõsiasjast, et lõppkokkuvõttes seisab igaüks ainult enda eest. ORVU EESMÄRK: Taastada usaldus maailma ja iseenese vastu. HIRM: Ärakasutamine, ohvri staatus. REAKTSIOON PROBLEEMILE: Jõuetus, soov olukorrast pääseda. ÜLESANNE: Töödelda ja tunnetada kogu valu ning olla valmis teiste abi vastu võtma. ANNE: Koostöö, vastastikune seotus, empaatia, realism.

Orvud on kui lapsed, kelle vanemad neid liiga vara hülgavad/surevad ja kes jäävad ilma vanemlikust kaitsest. Orvu rolli aktiveerivad meis sellised kogemused, mille tulemusena meie sisemine laps tunneb end hüljatuna, reedetuna, kuritarvitatuna ja unistustest paljaks röövituna. Kui me omale enda sisemist ORBU ei tunnista, tunneb ORB ennast nii meie kui kogu maailma poolt hüljatuna.

Orvust pagendatuks, pagendatust mässajaks. Päästmisest keeldumine.

3. SÕDALANE Sõdalane põgeneb ahistavast keskkonnast ja alustab seiklust, et leida varandus. Oma teekonnal peab ta silmitsi astuma paljude draakonitega ja need tapma. Nad on oma au või väetite kaitsmise nimel oma eluga riskima. EESMÄRK: Võita, saada oma tahtmine, muuta oma vaprusega maailma. HIRM: Nõrkus, jõuetus, küündimatus. REAKTSIOON PROBLEEMILE: tapa ta alista või ürita ümber kasvatada. ÜLESANNE: Enese veenev maksmapanek ANNE: Julgus, distsipliin, vilumus.

Nb! Oht kaassõltuvuse tekkeks!

Sõdalased järgivad oma põhimõtteid ja vajadusel võitlevad nende eest, isegi kui see läheb majanduslikus või sotsiaalses plaanis kalliks maksma. Elu kontekstis tähendab see endast parima andmist.

Iga kord, kui ebaõiglasele ülemusele, õpetajale või muule võimuesindajale vastu astume, oleme SÕDALASED.

SÕDALASE MÜÜT tuletab meile meeld

14 views

Recent Posts

See All

Kas suvise palavusega on ennast võimalik arendada?

Õues kerib kuuma iga päevaga juurde, istun toas, aknakardinad all ja aknad kinni ning higistan nagu kevadine konn. Tabasin ennast mõttelt: kas sellise palavusega on üldse aktiivne ajutegevus võimalik?

Alternatiivne mõtteviis – mis imeloom see veel on?

Me kõik mõtleme, see on inimeseks olemise üks osa. Tavaliselt on meil omad harjumused ja viisid, kuidas me oma mõtteid loome, koondame ja korrastame. Seda tohuvabohu meie peas nimetatakse mõttemustrit

Kuidas tulla toime läbipõlemisega?

Meie aja üks katkudest on läbipõlemine. Visaku see minu pihta esimene kivi, kes võib käsi rinnal vanduda, et teda pole elu jooksul läbipõlemine kasvõi vihjamisi riivanud. See on otsekui raske haigus,

Comentários


bottom of page