top of page
  • arengulugu

Kes me oleme?

Me kõik oleme unikaalsed. Niipalju, kui on inimesi, on ka erinevaid isiksusi. Keegi meist pole viimase jupini kellegi teisega sarnane. Ometi, päris mitmed targemad pead on üritanud inimesi kuidagi grupeerida, ühe mütsi alla seada.


Kindlasti on üks levinumaid inimtüüpide grupeeringuid järgmine: koleerik, melanhoolik, sangviinik, flegmaatik. Võibolla vähem tuntud fakt on see, et niisuguse inimtüüpide jaotuse mõtles välja juba üpris ennemuistsel ajal Vana-Kreeka filosoof Hippokrates. Mida ta siis välja nuputas? Aga seda, et inimesed jagunevad laias laastus neljaks:


Koleerik.

Iseloom: Ärrituv.

Kirjeldus: Põhiolemus ambitsioonikas ja juhitüüpi. Agressiivne, energiline, kirglik. Kaldub tujukõikumistele.


Melanhoolik.

Iseloom: Depressiivne.

Kirjeldus: Põhiolemuselt introvertne ja mõtlik. Tihti perfektsionist ja kunstiliselt andekas. Iseseisev, kuid võib pahatihti unustada teisi arvesse võtta.


Sangviinik.

Iseloom: Optimistlik.

Kirjeldus: Põhiolemuselt impulsiivne ja lõbujanuline. Unistajatüüpi, kaastundlik ja romantiline. Hilineb tihti, ei suuda ülesandeid lõpule viia, vahel ka sarkastiline.


Flegmaatik.

Iseloom: Rahulik.

Kirjeldus: Põhiolemuselt vaikne ja „külma kõhuga“. Lahke ja enesega rahulolev. Sõbralik, kuid uje. Eelistab stabiilset muutustele ja teadmisi teadmatusele.


Täiesti juhuslikult komistasin raamatu otsa „Kuidas me tegelikult suhtleme“ (autor Kersti Karro) ja seal on ära toodud ka lisaks Hippokratesele teiste targemate peade isiksusetüüpide jaotused. Üheks selliseks on William Sheldon, kes jagas isiksused vastavalt nende kehakujule (!). Tõele au andes peab ütlema, et tema metoodikat on palju kritiseeritud ja kasutatakse rohkem alternatiivmeditsiinis. Aga huvitav on ikka.


Endomorfne.

Iseloom: Rahulik, seltskondlik, tolerantne, mugavust armastav.

Kehakuju: Ümarjas, jalad sageli lühemad kui torso, luustik raske.

Tähelepanekud: Kuna endomorfid elavad selleks, et süüa, on neisse kodeeritud kalduvus minna paksuks, kui puudub piisav füüsiline koormus.


Mesomorfne.

Iseloom: Enesekindel, aktiivne, jõuline, sõjakas, ükskõikne teiste nõudmiste suhtes.

Kehakuju: Muskliline, sirge hoiak, ristkülikukujuline keha.

Tähelepanekud: Mesomorfid on suurepärased juhid ja vallutajad. Nad eelistavad mõelda plaanipäraselt ja kiiresti. Söövad selleks, et liikuda, tunnevad rõõmu spordist.


Ektomorfne.

Iseloom: Vaikne, õrn, tundlik, eraklik, vaoshoitud, kunstimeelne, sotsiaalse närviga.

Kehakuju: Kõhetu, pikk ja kõhn, torsoga võrreldes pikad jalad.

Tähelepanekud: Ektomorfid on sageli ülitundlikud, orienteeritud sissepoole ja kerge unega. Söövad selleks, et elada. Tihti on neil raskusi keha ja meele tasakaalustamisel.


Kas tundsid ennast ära?


Lugu läheb veelgi põnevamaks, sest selgub, et Indiast alguse saanud ajurveda meditsiinis jagatakse kehatüübid ainevahetuse järgi.


Vata.

Iseloom: Muutliku meelega, ettearvamatu, tujukas, impulsiivne, aldis alustama kõike uut, kuid kehv ideede lõpuni viija. Rahu ja mugavust armastav, teravmeelne, raha suhtes kergemeelne.

Välimus: Sale. Nahk on kuiv, kergesti päevituv, peente pooridega, kiirelt ilmnevad kortsud. Ei punasta kergesti.


Pita.

Iseloom: Etteaimatav, kiire, sõnaseadja, kirglik, kriitiline, kaalutlev, plahvatava iseloomuga, analüüsiv, tulemusele orienteeritud.

Välimus: Keskmise kehaehitusega, vastupidav, suudab hästi oma kaalu säilitada. Nahk tedretähniline, vähese rasueritusega, palju sünnimärke. Punastab kergesti.


Kapha.

Iseloom: Rahulik, aeglane vihastaja, aeglane sööja, aeglane tegutseja, magab pikalt ja raskelt, hindab lähedust, täiuslikkust. Valikud alati läbimõeldud.

Välimus: Raske ja tugev, kaldub ülekaalulisusele, tal on raske kaalu stabiilsena hoida. Rasvased juuksed, niiske ja kahvatu nahk, rohkete komedoonida ja laienenud pooridega.


Kas tuleb tuttav ette?


Lõpetuseks toon ära fakti, et ka Carl Jung on välja mõelnud inimloomuse neli arhetüüpi.


Persona.

Isiksus sellisena, nagu ta end teistele paista laseb.


Anima/animus.

Anima on mehe isiksuse naiselik osa ja animus naise isiksuse mehelik osa. Kõige loovam ja terviklikum on inimene siis, kui tal on mõningaid vastassoo iseloomujooni.


Vari.

Vari sisaldab loomainstinkte, on inimloomuse animaalne osa. Siin on peidus mehe hämarad ja ähmased tungid. Harmoonilisele isiksusele annab Vari juurde värskust ja vitaalsust.


Ise.

Elu eesmärk, loovustung, mis ajendab inimest otsima terviklikkust.


Jungi põhiidee järgi on kaks viisi maailmaga kohanemiseks. Üks on ekspansioon: laiuta, sigine ja paljune, rohkenda kontakte, liigu aktiivselt ringi ja haara kõigest kinni.


Teine on vastupidine: piira kontakte, süüvi iseendasse, ole kinnine, tõmbu koomale, eralda end kõigest, istu oma teokarbis. Nende kahe toe najal ehitas Jung üles kaheksa inimtüüpi: neli ekstravertset ja neli introvertset. Aga sellest juba mõni teine kord.

254 views

Recent Posts

See All

Kas suvise palavusega on ennast võimalik arendada?

Õues kerib kuuma iga päevaga juurde, istun toas, aknakardinad all ja aknad kinni ning higistan nagu kevadine konn. Tabasin ennast mõttelt: kas sellise palavusega on üldse aktiivne ajutegevus võimalik?

Alternatiivne mõtteviis – mis imeloom see veel on?

Me kõik mõtleme, see on inimeseks olemise üks osa. Tavaliselt on meil omad harjumused ja viisid, kuidas me oma mõtteid loome, koondame ja korrastame. Seda tohuvabohu meie peas nimetatakse mõttemustrit

Kuidas tulla toime läbipõlemisega?

Meie aja üks katkudest on läbipõlemine. Visaku see minu pihta esimene kivi, kes võib käsi rinnal vanduda, et teda pole elu jooksul läbipõlemine kasvõi vihjamisi riivanud. See on otsekui raske haigus,

Comments


bottom of page