top of page
  • arengulugu

MASKID MEIE EES JA MEIE SEAS

Me kõik kanname maske. Olgu siis kodus, koolis, rääkides naabrimutiga või kohtudes tuumapohmellis olles tulevase tööandjaga. Miks me maske kasutame? Sest me häbeneme või kardame näidata ülejäänud maailmale, kes me tegelikult oleme ja maskid aitavad meist peegeldada just sellist isiksust, kellena me tahame välja paista, mitte seda, kes me päriselt oleme.


Maske on võimalik ette manada mitut moodi. Seda kas sõnades, näoilmetega, kehakeelega, tegevustega või mõnda muud varianti kasutades. Vaatame täna, millised on rohkem levinud maskide tüübid, mida me kipume igapäevaselt kasutama.


MÄRTRI VÕI OHVRI MASK


Märtri või ohvri mask ei võta omaks süüd, kaitsmaks isiklikku/tõelist enesehinnangut. Ehk siis, kui sina või su lähedane seda maski kasutab, süüdistab ta ainult teisi või isegi tervet maailma, aga mitte kunagi iseennast.


KIUSAJA MASK


Kui sul on kahtlused enese suhtes või sind on kurjasti ära kasutatud, võib saada sinust endast kiusaja, sest sedaviisi saad sa enesest eemale peletada võimalikult suurt hulka inimesi. Siinjuures ei ole silmas peetud pelgalt füüsilist kiusamist, vaid ka sõnalist vägivalda, kus kiusaja maski kandev inimene teeb õelaid nalju või sunnib peale oma arvamust, kompenseerimaks enda viletsat enesehinnangut.


HUUMORI MASK


Inimesed võivad kasutada seda maski, vältimaks naerutamist teiste inimeste poolt või varjama oma kurbust ja isegi meeleheidet. Sest mitte keegi ei saa enam sinu üle naerda, kui sa juba naerad ise enda üle. Lisaks ei näe inimesed tavaliselt sinu huumori maski taha ega tunne, millistes piinades sa tegelikult vaevled.


TÜÜNE RAHU MASK


Mõned inimesed kannavad seda maski peaaegu igas situatsioonis. Rahu maski alla maetakse emotsioonid ja näidatakse välja, et olukord on okidoki või isegi mõnus. Tegelikult surutakse tunded sügavale hinge põhja ja on ainult aja küsimus, millal toimub ohtlik plahvatus – sest emotsioonidel puudub koht või väljund, kuhu minna ja kus leida olukorrale lahendus.


ENNAST PIITSUTAV MASK


Mõnikord valivad inimesed normaalse murede jagamise asemel enese nuhtlemise tee. Nad räägivad endast ainult halba või teevad seda sarkastilise nurga alt. Välistatud ei ole ka füüsilised enesevigastused. Selline teguviis annab aimu katsest varjata oma madalat enesehinnangut. Enese piitsutamine on tõhus meetod kui sinu eesmärgiks on end ühiskonnast isoleerida, sest ühel hetkel ei jaksa keegi enam sinu sapiseid märkuseid ära taluda.


VÄLTIMISE MASK


Seda maski kasutavad inimesed, kes üritavad vältida kõike valusat ja ebameeldivat, mis nende ellu on tunginud. Olgu selleks siis lein, lemmiklooma kaotus või miks mitte ka üürivõlaga tegelemine. Nagu ka eelmine mask, on vältimise mask tõhus element juhuks, kui soovite end muust maailmast ära lõigata.


MEELDIMISE MASK


Kui kasutad seda maski, näed sa välja kui inimene, kes üritab kõikidele meeldida. Tegelikkuses, nagu mitme teisegi maski puhul, püüad sa sellega kompenseerida oma madalat enesehinnangut. Püüd kõikidele meeldida võib ühelt poolt tõsta sinu enda silmis sinu väärtus, teisalt põhjustab see sisemist ärevust, kuna alati leidub persoon, kellele sa ei meeldi või kes ei taha sinu käest abi vastu võtta.


SOTSIALISEERUV MASK


Seda maski kandev inimene püüab kõikidega suhelda, ikka selleks, et tõsta oma enesehinnangut. Sellel puudub aga sageli positiivne efekt, kuna ükski neist vestlustest ei kaevu piisavalt sügavale, et avada päriselt uusi tahke sinust endast või sinu vestluspartnerist. Seega positiivse tähelepanu asemel kiputakse sinust mõtlema kui pealiskaudsest inimesest.


Niisiis kokkuvõtteks: miks kasutavad inimesed maske? Tavaliselt selleks, et vähendada sotsiaalset survet, vabaneda kiusamisest/kiusajatest, samuti vähendada hirmu, mida toob endaga kaasa sotsiaalne lävimine. Pole oluline, milline on inimese motivatsioon, maskid aitavad tavaliselt kaitsta inimese tõelist sisemist mina välise kriitika ja kiusamise eest.

228 views

Recent Posts

See All

Kui mind muidu ärritavad õhtused/öised alkoholireklaamid, mis telekasse aegajalt ikka ära eksivad, siis nüüd on tekkinud minu tujust ära ajamiseks uued sihtmärgid: jõulutoodete reklaamid. Issand halas

Suured saripühad on lähenemas ja mõtlesin, et täna võiks rääkida natuke alkoholist. Viimase kahe nädala jooksul olen rääkinud kolme inimesega, kes on laias laastus ajanud sama joru: praegu ma veel joo

Minu käest on ikka ja jälle küsitud, et milline on minu Lugu. Et pajatad siin pidevalt küll ärevusest, depressioonist, unetusest ja mitmesugustest sõltuvustest, ent kas sa ka tead, millest sa, vennike

bottom of page