top of page
  • arengulugu

Natuke tervisest

Täna on õues eriti vastik ilm: puhub kõle ja niiske tuul, sajab mingisugust ilma nimeta ollust - see ei ole ei vihm, ei lumi, isegi lörts mitte. Temperatuur on suhteliselt nullis, ometi käed ja ninaots külmetavad. Kõik see on aga kökimöki selle kõrval, mida tunnevad sellise ilma puhul mu luud ja liigesed, eriti aga selg. Mida nad siis tunnevad? Mitte midagi head. Kõik kohad on otsekui tina täis ja valulikud pealekauba.


Jah, mul on arsti poolt välja kirjutatud valuvaigistid, terve peotäis kirevaid karpe. Ent ravimid pelgalt vähendavad valu ja lasevad natuke kergemini hingata. Ja seda on mulle tüütuseni korratud, et püsiva ja positiivse tulemuse saavutamiseks tuleb lisaks ravimite manustamisele liikuda, võimelda ja jälgida seda, mida suust sisse ajan. Jah, ma tean, liigu rohkem ja söö vähem. Aga millegipärast on seda lihtsat valemit nii pagana raske järgida.


Ometi, tänasel luuvalu päeval sattus mulle pihku päris asjalik raamat: Liis Orava poolt koostatud „Toida oma tervist“. Eks neid raamatuid tervislikust toitumisest ja enese liigutamise vajadusest on kirjutatud tuhandete kaupa. Ent inimesed on ikkagi õnnetud, ülekaalulised ja valutava seljaga. Kuid see raamat lubas oma tiitellehel, et räägib haiguste ennetamisest ja tervise taastamisest õige toiduvaliku ja loodusraviga. Ja see kuidagi kõnetas.


Kuna mul oli ravimite pidevast järamisest kopp ees, otsustasin anda enesele veel üks võimalus ja kaevusin raamatu saladustesse. Ja otsekohe olin müüdud mees. Sest tavalise sõnavahu asemel pakub raamat lihtsat ja arusaadavat viisi, kuidas alustada oma tervise parandamisega.


Raamatust saame teada, et meie keha peegeldab seda, mida sööme ja et meie rakud on just nii terved ja toidetud, kui meie tehtud valikud seda võimaldavad. Eks ole, juba keegi antiikfilosoof on öelnud, et „oled see, mida sööd.“ Lihtne värk, aga see avas kuidagi mu silmad. Või vähemalt tõmbas ühe silma pilukile.


Muutusin natuke reipamaks, kui sain teada, et organism tasakaalustab end ise, selleks tuleb talle vaid optimaalsed tingimused luua. Ma pole kunagi niimoodi mõelnud, et keegi on mulle muutuste tegemisel abiks – antud juhul siis minu enda keha. Sest kui mõelda nii, et oma olukorra muutmiseks pead sa tohutult higistama ja uue süsteemi oma organismile nii öelda maha müüma, tuleb kananahk ihule ja motivatsioon kahaneb imetlusväärse kiirusega. Ent kui ma mõtlen, et mu organism teeb ise kõik vajalikud muutused, mul tuleb teda vaid toetada õigete valikutega – kuulge, see on ju hoopis teine asi! Sellega võiksin küll hakkama saada!


Ehk siis kõik on kinni oma kõrvadel vahel: kõik sõltub sellest, kuidas enese jaoks eesmärgid paika panna ja need õigesti sõnastada.


Mulle üldiselt meeldib väga teisi süüdistada ja enese pealt vastutust minema veeretada. Seega arvasin kuni viimase ajani, et minu viletsas tervises on süüdi nii mind ümbritsevad kahjulikud bakterid kui ka viletsad geenid. Ent, tuleb välja, et eksisin. Juba pastöriseerimise isa Louis Pasteur korises oma surivoodil kuldsed sõnad: „Mikroob pole oluline, keskkond määrab kõik!“. Ja mida rohkem ma sellele mõtlen, seda selgemaks mulle saab, kui oluline ja määrav on mind ümbritsev keskkond. Ja selle enda jaoks soodsaks loomisel on minul endal määrav roll. Tuleb ka meeles pidada, et oma hädades teisi süüdistada on lihtne, ent mitte eriti efektiivne moodus oma (tervise)jamadega toimetulekuks.


Tegelikult tahtsin hoopis rääkida luu- ja liigesehaigustest ja nende leevendamisest, aga lasin end kanda muude mõtete radadele. Samas seni, kui sul puudub kindel ja veenev motivatsioonipakett, ei hakka sa kunagi parema tervise nimel liigutama. Võibolla ainult siis, kui su naha vahele hiilib surmahirm. Aga eks ole surmahirmgi üks veenvamatest motivaatoritest.


Kuid aitab nüüd hädaldamisest ja surmahirmuga ähvardamisest! Lõpetuseks tahaksin anda mõned soovitused, kuidas leevendada oma talviseid luu- ja liigesehädasid.


· Söö rohkem aedviljatoite!

· Vähenda oluliselt happelist jääki jätvate toitude tarbimist (liha- ja piimatooted, nisujahu, kohv, maiustused, magusad karastusjoogid ja muu selline kilakola).

· Kui oled piimatoodete sõber, eelista hapendatud tooteid.

· Tarbi C- vitamiini-rikkaid toite.

· Kasuta ajurveda iidset meetodit: sega üks teelusikatäis mett poole teelusikatäie kaneeliga ja võta seda paar korda päevas tühja kõhuga.

· Joo teeseenejooki (kombucha).

· Võta menüüsse varsseller.

· Parimat kusihappetaseme langetajaks on kirsid.

· Liigesehädade hoidu maavitsalistest (tomat, kartul, paprikad, piprad).


Enese tervise parandamise ei olegi nii keeruline, kui suudad enesele selgeks teha, et teed seda kõike ennekõike vaid enese heaolu nimel. Ka kõige pikem teekond algab esimesest sammust! Alustagem muutustega juba täna!

8 views

Recent Posts

See All

Mida me teame vihast?

Täna vihastasin enda peale – üle mitme-setme aja – päris korralikult. Ja mitte mõne tühise asja peale, vaid ühe oma allesjäänud sõltuvuse peale. Milleks on sigarid. Ma olen viimasel ajal suitsetamist

Kuidas saada lahti negatiivsetest mõtetest?

Me puutume negatiivse mõtlemisega kokku igapäevaselt, tahame seda siis või mitte. Eestlased on juba kord selline rahvas, kes armastab kõiki teemasid – kaasa arvatud lõbusaid ja pidulikke – vaadelda lä

Bipolaarne häire – mis see on?

Täna kirjutan esimese tellimustöö, kuna üks väga tore inimene palus kirjutada bipolaarsest häirest. Seda haigust on võrreldud Ameerika mägedega: kord oled üleval tipus, maailm on alandlikult su jalge

Comentários


bottom of page