top of page
  • arengulugu

Natuke uskumustest

Meile, eriti nõukaaegsele põlvkonnale, on emapiimaga kaasa antud rida uskumisi, mis on nii kivisse raiutud, et meil on raske neid isegi kahtluse alla seada. Näiteks see, et abi palumine tähendab nõrkust või et (tugevad) mehed ei nuta. Põrgusse kõik!


Tegelikult on elu palju mitmekihilisem ja meie enda hingetervisele tuleb kasuks, kui aegajalt võtame minutikese vabaks ja revideerime pisut enda hinge sisse juurdunud uskumusi ning püüame neid vahelduseks sättida pisut positiivsemasse võtmesse.


Alljärgnevalt mõned näited uskumustest, millega oleme nii ära harjunud, et ei oska sageli neid teisest aspektist vaadeldagi.


MA PEAN KÕIKIDELE MEELDIMA.

No ei pea. Ma ei pea kõikidele meeldima ja kõik ei pea mind armastama. Sulle ju endalegi ei meeldi kõik inimesed, keda sa tunned? Ega ju? Miks siis sina pead kõikidele meeldima? Piisab kui tead, et sinust hoolitakse ja sind armastatakse. Ja kui mõni põmmpea sind ei salligi – ja mis sellest? Tähtis on see, et sina ennast hindad.

TÄHTIS ON SEE, ET MEELDIN ENESELE.


ELUS EI TOHI EKSIDA JA TEHA VIGU.

Vigade tegemine pole tegelikult suur patt, sest me KÕIK teeme vigu. Absoluutselt kõik. Isegi Jumal piiblis tegi vigu. Isegi Universumis on asju, mis võiksid olla paremini korraldatud. Pole mingit põhjust langeda masendusse, kui märkad, et oled vea teinud. See on elu üks paratamatutest osadest nagu hommikupudru söömine või vetsus käimine.

VIGADE TEGEMINE ON ELAMISE ÜKS OSA.


KÕIK INIMESED ON PÕHIOLEMUSELT HEAD.

No ei ole. Kuigi me sünnime siia maailma süütutena ja eelarvamusevabade põnnidena, on mõnda meist elu karmilt kohelnud või on ta lihtsalt niisama kasvanud parajaks riiukukeks, petiseks või ebameeldivaks väänikuks. Las nad olla pealegi sellised. Inimesed, kes teevad asju, mis sulle ei meeldi, ei pruugi olla ilmtingimata halvad. Ja kui ongi, siis on see jälle Elu üks seadus.

INIMESED ON VÄGA ERINEVAD JA NENDE SEAS ON KA ÜDINI HALBU INDIVIIDE.


MA PEAN KONTROLLIMA OMA ELU JA KÕIKE MINU ÜMBER.

See ei ole lihtsalt võimalik. Isegi Buddha ei saanud kontrollida kõike ja kõiki. Või Dalai-laama. Isegi mitte Marilyn Kerro. Kõik nad panevad vahest puusse ja kaotavad olukorra üle kontrolli. Ka sina ei ole superkangelane, et seda suudad (muide, ka superkangelased filmides panevad sageli pange). Peamine on, et kuigi sulle võibolla ei meeldi mõni inimene ja sa ei suuda teda kontrollida, on oluline, et sa tuleksid temaga lihtsalt toime ja saaksid normaalselt läbi.

KÕIKE EI SAA KONTROLLIDA. ISEGI JUMAL MITTE.


SUUDAN ÜLE OLLA KÕIKIDEST ELUKATSUMUSTEST.

Kui midagi läheb pekki, siis tugev inimene ei lase end sellest heidutada ja läheb oma eluga edasi, nagu poleks midagi juhtunud. Nii, eks? Vale! Ka rikkad nutavad, nagu öeldakse. Kui midagi on elus läinud nii, nagu sa pole soovinud, on täiesti normaalne, et see kisub hetkeks moti maha. Või teeb sind üdini kurvaks, kurjaks, pahuraks, võtab igasuguse tegutsemise tuju. Jällegi, see on elamise üks möödapääsmatuid hetki, mis tuleb lihtsalt üle elada.

MÕNIKORD ONGI SITT OLLA. JA SEE ON NORMAALNE.


MA SUUDAN ENDA EEST TÄIELIKULT HOOLITSEDA.

Jah, oleme harjunud mõttega, et abi küsimine on nõrkuse tundemärk. Tegelikult on nii, et inimene on karjaloom ja mõnede probleemidega – meie kurjas ja kiires ühiskonnas – lihtsalt ei ole võimalik üksinda toime tulla. Sa ei pea olema teistest sõltuv ja elama õpitud abituse turvamullis, lastes kõik enese eest ära teha. See pole ka normaalne. Üldjuhul sa ju suudad enese eest hoolitseda ja ennast puudutavad otsused ise ära teha, eksju? No vot. Ja kui vahest tulebki elus ette pusa, millest üksinda läbi ei näri, siis on igati loomulik kõrvalt abi küsida. Seda ei pea mingil juhul häbenema.

MÕNIKORD TULEVAD ETTE OLUKORRAD, KUS SA PEAD ABI PALUMA.


SÕPRU SAAB VALIDA, PEREKONDA MITTE

Tegelikult on olemas alati valik, kas suhelda oma perelähedastega või mitte. Mistahes psühholoog võib mulle toeks olla kui kinnitan, et enamasti vennad-õed kasvavadki üles omavahel võisteldes. Ja mõnikord on su vanemad küll toetavad ja sõbralikud, ent nad ei oska seda välja näidata ja tunduvad seega tõrjuvad. Tõsi, sa ei saa endale valida uut ema, aga alati on olemas võimalus, et isegi siis kui te lähedaselt ei suhtle, on ta sinu üks parimaid sõpru.

PÜÜA TEHA NII, ET SINU PEREKOND OLEKSID PARIMAD SÕBRAD SINU ELUS.


ÕPETAJA TEAB KÕIGE PAREMINI.

Õpetaja võib teada paljusid asju sellest ainest või valdkonnast, mida ta õpetab. Jumal on aga teinud nii, et suur osa õpetajatest ei tea päriselust suurt midagi. Nad istuvad ainult oma elukutsega seotud mullis, aga muis asjades on nad suht võhikud. Seega tasub kuulata oma matemaatikaõpetajat ainult siis kui ta räägib sulle siinustest ja miinustest, ülejäänud jutu osas, mida ta jahvatab, võid jääda elutervelt skeptiliseks.

KA ÕPETAJAD ON AINULT INIMESED, JÄRELIKULT KA NEMAD EKSIVAD.


ALATI PEAB OLEMA OMA SEISUKOHT.

Üks asi, mida meie ühiskond meisse pidevalt sisse kodeerib, on tõdemus, et enesest lugupidaval kodanikul peab olema igas küsimuses oma seisukoht. Muidu me näime kuidagi totakad või nii. Tegelikult on lugu nii, et maailmas on niivõrd palju asju ja kohutav hunnik teemasid, millest meil pole – ja ei saagi olla – vähimatki aimu. Ja pole mõtet punnitada, olemaks igas küsimuses arvamusliider. On igati ok, kui võtad sõna teemadel, mis sind ennast köidavad või millest sa midagi jagad. Ülejäänud kama jäägu teistele võllidele arutlemiseks.

Ja mõnikord on päris tore rääkimise asemel harjutada hoopis kuulamist.

KÕIKE EI SAA TEADA JA KÕIKIDES JUTUPUNKTIDES SÕNA VÕTTA EHK RÄÄKIMINE HÕBE, VAIKIMINE KULD.


MÕNEDE INIMESTEGA KOHE EI SAA MÕISTLIKKU JUTTU AJADA.

Inimesed on väga erinevad. Olukorrad on erinevad. Taustad on erinevad. On inimesi, kes on endale ümber ehitanud torkiva kaitsemulli, kuna nad kas ei taha suhelda või pelgavad midagi valesti öelda (loe eespool olevat kama). Mõnikord on asi lihtsalt selles, et niiöelda vastikul inimesel on põrgulik hambavalu ja ta mõtleb ainult sellest, kuidas arstile pääseda ja sestap pillub sinu vastu sapiseid kommentaare. Mõni inimene tundub kõrk ja ülbe, aga ta lihtsalt ei oska suhelda (kuigi tegelikult ta tahaks väga rääkida sinu uuest kassipojast, kelle sa enese hoole alla võtsid). Ükski inimene ei taha päris oma sügavas südame sopis olla liigselt keeruline või raskesti ligipääsetav.

IGAL INIMESEL ON OMA ACHILLEUSE KAND, MILLE KAUDU PÄÄSEB TEMANI.


HEA TÖÖ RÄÄGIB ISEENDA EEST.

Mõnikord küll, aga ei maksa arvata, et su ülemus alati kõike märkab või sõbrale tehtud heategu talle teatavaks saab. Ja kui nii juhtub, oled õnnetu, et sind ei märgatud, et sinu tublit tööd ei tunnustatud. Metsa see vaga tagasihoidlikkus! Kui oled millegi toredaga hakkama saanud, löö igal juhul trummi ja teavitada Universumit oma vägitembust! Kaasaegses maailmas on meie ümber nii palju müra, et meie tegevused – olgu kui ägedad tahes – jäävad sageli (teenimatult) tähelepanuta.

KUI OLED MILLEGI TOREDAGA HAKKAMA SAANUD – ANNA SELLEST MÄRKU!


TEE SEDA TEISTELE, MIDA TAHAKSID, ET SULLE TEHTAKS.

Igivana käibetõde, aga natuke tuleks ka siin võtta asja kaine mõistusega. Kas jääd igavesti korjama naabri koera poolt sinu hoovi maha poetatud junni ära korjama, lootes, et ükskord su naaber mõistab ja lõpetab oma koera kakatamise võõral territooriumil? Vaevalt ta teeb seda, enne kui sina oled probleemile tähelepanu osundanud. Või vajadusel isegi häält tõstnud. See on ilus mõte, aga meie röövkapitalistlikus ühiskonnas paraku sageli tööta.

VÕTA ASJA KAINE MÕISTUSEGA JA TEE HEAD, AGA ÄRA LASE ENDALE PÄHE ISTUDA.

24 views

Recent Posts

See All

Kas suvise palavusega on ennast võimalik arendada?

Õues kerib kuuma iga päevaga juurde, istun toas, aknakardinad all ja aknad kinni ning higistan nagu kevadine konn. Tabasin ennast mõttelt: kas sellise palavusega on üldse aktiivne ajutegevus võimalik?

Alternatiivne mõtteviis – mis imeloom see veel on?

Me kõik mõtleme, see on inimeseks olemise üks osa. Tavaliselt on meil omad harjumused ja viisid, kuidas me oma mõtteid loome, koondame ja korrastame. Seda tohuvabohu meie peas nimetatakse mõttemustrit

Kuidas tulla toime läbipõlemisega?

Meie aja üks katkudest on läbipõlemine. Visaku see minu pihta esimene kivi, kes võib käsi rinnal vanduda, et teda pole elu jooksul läbipõlemine kasvõi vihjamisi riivanud. See on otsekui raske haigus,

Commentaires


bottom of page