top of page
  • arengulugu

Natuke valust ja sellega toimetulekust

Õues on heitlikud ilmad, mis tähendab minusugusele reumaatikule parajat põrgut. Ravimid on küll peal, aga ikkagi valutab. Kogu aeg kusagil midagi näkitseb.


Kui legendaarne Joosep Toots kirjeldas oma „issiast“ ehk valu, mis liigub kehas ühest paigast teise, pidasin seda lapsepõlves heaks naljaks ja Tootsi üheks järgekordseks vigurijutuks. Täna aga tean, et mees ajas tõsist juttu. Ishias ehk istmikunärvivalu on täiesti olemas ja sellega on inimkond maadelnud aegade algusest saadik. Huvitav on lugeda, et ishiase mõiste esmakordne kasutamine on teada juba aastast 1450.


Ishias võib põhjustada erineva asukohaga jalavalu, seega valu tõepoolest rändab. Täpsuse huvides olgu öeldud, et ishias ei ole omaette diagnoos, vaid pigem vaevuste ja sümptomite kogum ning üldine mõiste, tähistamaks igasugust nimmepiirkonnas esinevat või/ja jalga kiirgavat valu. Ma ei tea, kas see on ishias või midagi muud, aga mulle kiirgab vigane nimmepiirkond vahest valusid väga imelikku kohta, näiteks sõrmedesse või lõualuusse. Aga aitab minu virisemisest.


Mida siis valu vastu ette võtta? Tänapäeva meditsiin ajab muidugi näpu püsti ja hüüab võidukalt: medikamendid! Tõsi, valuvaigistid on tõhusad ja aitavad valude puhul imetlusväärselt hästi. Ent ravimid on reeglina ikka mürk, olgugi et imepisikesed ja piinliku täpsusega doseeritud kogused.


Kui häda ja valu käes, on üks võimalus pöörduda kiropraktiku juurde, kes on õppinud valuga (edukalt) maadlema. Üks kiropraktik pakkus valu vastu järgmised vahendid:


KEHALE SUUNATUD TERAAPIA, milleks on massaažiteraapia, pilates, akupunkuur, kiropraktiline ravi, sportlike harjutuste programm, kuuma ja külma teraapia, elektriline stimuleerimine.


PSÜÜHIKA-KEHA-SÜDAME-VAIMU MEETODID, milleks on hingamistehnikad, kujundite loomine, hüpnoos, meditatsioon, jooga, kognitiiv-käitumuslik teraapia.


VALU ALANDAV DIEET JA TOIDULISANDID, mis pakub mulle endale kõige rohkem huvi. Iseenesest on siingi kõik lihtne. Vali värske puu- ja juurvili, eriti rohelised köögiviljad. Piirdu rasvadega, mis võitlevad põletikega – oomega-3 sisaldusega rasvane kala ja munad, linaseemned ja linaseemneõli, makrell ja heeringas, oliiviõli, lõhe, sardiinid ja pähklid. Asenda valge jahu ja riis täisterajahuga ning kasuta lihtsate süsivesikute (valgest jahust ja suhkrust tehtud toidud ja joogid, pasta) asemel, mis kiiresti muunduvad suhkruks, liitsüsivesikuid (oad ja pähklid), mis muunduvad valkudeks. Võta menüüsse toidulisandid ja vitamiinid nagu kaltsium ja magneesium.


VALUVAIGISTAJAD JA MEDITSIINILINE RAVI vastavalt vajadusele. Siin ei hakka pikemalt peatuma, sest mul puudub arstiharidus ja on oht oma soovitustega puusse panna. Küll aga soovitan omast kogemustest, et kui hakkad (uut) ravimit võtma, alusta madalatest doosidest ja suurenda neid aeglaselt, kuni jõuad doosideni, mis annab maksimaalse kergenduse koos minimaalsete kõrvalnähtudega. Aga veelkord, jäägu see teema õppinud arstide hooleks.


UNI, mis on sageli unarusse jäetud komponent. Vajalik unekogus ööpäevas on ülimalt tähtis ja seda ka valude vaatevinklist vaadeldes.


Kui mind hakkab valu piinama, kasutan ühte lihtsat harjutust, mis – imede ime! – töötab tavaliselt kenasti.


1. Istu rahulikult mugavas asendis. Kui silmade sulgemisest on abi, tee seda.

2. Lõdvesta järk-järgult lihaseid, alustades labajalgadest ja säärtest ning liikudes pealaeni. Kui sellest on abi, siis võid endale sisendada: „Nüüd tahan lõdvestada labajalgu...“ jne. Kui see tundub ebamugav, siis alusta pealaest ja liigu allapoole kuni labajalgadeni.

3. Hinga sisse läbi nina, kusjuures suu on suletud. Hingates nina või suu kaudu välja, ütle mõttes: „Lase vabaks“. Pane tähele võimalikku vabanemistunnet. Jätka umbes 20 minutit. Hinga sisse...välja. Ütle: „Lase vabaks“, hinga sisse...välja...lase vabaks. Võid avada silmad, et vaadata, mis kell on, aga ära pane äratuskella helisema.

4. Säilita sallivat suhtumist ja lase lõdvestusel edeneda omas tempos. Ole valmis tähelepanu hajutavateks mõteteks, kui need tulevad, korda rahulikult mõttes: „Las olla“ ja seejärel asu uuesti hingama – sisse...välja...lase vabaks.

5. Harjuta kord või kaks päevas, kuid mitte kahe tunni kestel pärast söömist. Harjuta sellisel kellaajal, mis annab sinu jaoks parimaid tulemusi.


Keda valu kimbutab ja kes soovib avastada enese jaoks uusi tehnikaid ja toimetulekuviise, siis soovitan soojalt raamatut „Kuidas leevendada kroonilist valu“, mille on kirja pannud Maggie Phillips.


Nüüd aga soovin päikeselist ja valuvaba suve ning asun ka ise ülal ära toodud harjutust tegema, sest jalg – sindrinahk – valutab kui pöörane.

215 views

Recent Posts

See All

Kui mind muidu ärritavad õhtused/öised alkoholireklaamid, mis telekasse aegajalt ikka ära eksivad, siis nüüd on tekkinud minu tujust ära ajamiseks uued sihtmärgid: jõulutoodete reklaamid. Issand halas

Suured saripühad on lähenemas ja mõtlesin, et täna võiks rääkida natuke alkoholist. Viimase kahe nädala jooksul olen rääkinud kolme inimesega, kes on laias laastus ajanud sama joru: praegu ma veel joo

Minu käest on ikka ja jälle küsitud, et milline on minu Lugu. Et pajatad siin pidevalt küll ärevusest, depressioonist, unetusest ja mitmesugustest sõltuvustest, ent kas sa ka tead, millest sa, vennike

bottom of page